Щороку 28 квітня в Україні відповідно до Указу Президента України від 18 серпня 2006 року №685/2006 відзначається День охорони праці.
Однією із найстаріших міжнародних міжурядових організацій є Міжнародна організація праці, якій у 2023 році виповнюється 104 роки. Своїми першочерговими завданнями Міжнародна організація праці визначає: підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці. За рішенням організації 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці, щоб привернути увагу до цих та інших проблем сьогодення. Вперше під такою назвою його відзначали у 2003 році. Але ідея започаткувати такий особливий день з’явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Кожного року Міжнародна організація праці визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. У 2023 році він такий: «Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі» (A Safe and healthy working environment as a fundamental principle and right at work).
З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення. Навчальні заклади продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування. Організувати охорону праці в умовах воєнного стану – надскладне щоденне завдання. Україна несе великі втрати в цій війні і ці втрати збільшуються, у тому числі внаслідок загибелі працівників на робочих місцях. У 2022 році під час виконання трудових обов’язків на виробництві постраждало 3065 працівників, у тому числі 520 працівників – зі смертельним наслідком. При цьому, безпосередньо внаслідок воєнних дій під час виконання трудових обов’язків на виробництві постраждали 711 працівників, з яких 252 особи зі смертельним наслідком.
Тому, одним із першочергових завдань керівників усіх рівнів навчальних закладів є організація безпечних і нешкідливих умов праці співробітників на робочому місці.
В нашому університеті питання безпеки колективу і охорони праці – один із головних пріоритетів. Відповідаючи на виклики воєнного стану, у навчальних корпусах облаштовані відповідно до вимог безпечності і максимально можливої комфортності сховища, розраховані на 2700 осіб. У гуртожитках студмістечка сховища можуть прийняти одночасно від 300 до 550 осіб кожне. Додаткове сховище, що може прийняти 700 осіб, розташоване у навчальному корпусі фізичного виховання. Усі сховища постійно функціонують у штатному режимі, забезпечені питною водою, місцями для сидіння, аптечками колективного користування, ношами, мобільними туалетами, засобами пожежогасіння (вогнегасники, пісок, лопати) тощо. Скрізь справно працюють системи вентилювання та передбачені запасні виходи. У сховищах студмістечка працює Wi-Fi. Детальна інформація щодо сховищ була доведена до всіх працівників, а також розміщена на стендах у всіх корпусах та у спеціальному меню на сайті університету. Крім того, були визначені відповідальні у кожному підрозділі й належним чином проінструктовані щодо дій у разі надзвичайних ситуацій, студентам був наданий список рекомендованих речей, що варто взяти з собою в укриття.
Адміністрація університету та відділ охорони праці й надалі дбатимуть про комфортні й безпечні умови праці. Вони бажають усім здоров’я і натхнення й нагадують про неухильне виконання усіх норм безпеки, економне і відповідальне використання ресурсів на робочих місцях.