Міжнародна спілка з Харчової науки та технології
Про спілку IUFoST
Міжнародна спілка з Харчової науки та технології (IUFoST) – це організація країн-учасниць, яка є світовою організацією з харчової науки та технології. Це добровільна неприбуткова асоціація національних організацій спеціалістів та науковців харчової промисловості, яка єднає науковців та технологів світу.
- IUFoST сприяє розвитку всесвітньої харчової науки та технології через освітні програми, семінари, регіональні симпозіуми та через IAFoST – Міжнародну Академію Харчової Науки та Технології.
- IUFoST стимулює міжнародний обмін науковими знаннями та ідеями через Світовий Конгрес (кожні 2 роки),
- IAFoST, три наукових журнали, журнал у мережі Internet та Наукове інформаційне періодичне видання.
- IUFoST ставить за мету посилити роль харчової науки та технології у підтримці харчового постачання та усунення харчового голоду шляхом розробки таких програм, як дистанційне навчання, семінари, та інтегровані харчові системи, необхідних для досягнення цих цілей.
- У 1995 році світовий конгрес, публічно зафіксував себе у Декларації Будапешту, яка наголосила: «Ми оголошуємо наше рішення про роботу для усунення голоду та зниження всіх форм недостатнього харчування в світі».
Як функціонує IUFoST?
Генеральна Асамблея розвиває та контролює політику та дії IUFoST. Управлінська Рада встановлює цілі для Строку повноважень, а Комісія розробляє стратегії для їх досягнення.
Науковий комітет підтримує наукові стандарти та всю цілісність діяльності IUFoST.
IUFoST формує Міжнародну Академію Харчової Науки та технології (IAFoST) для визначення людей, які є лідерами у харчовій науці та технології. IAFoST – це наукова спілка, що складається з вибраних учасників з усього світу.
Регіональні групи IUFoST – це EFFoST (Європа), ALACCTA (Латинська Америка), WAAFoST (Західна Африка), та FIFSTA (Південно-Східна Азія), є невід’ємною частиною організації. Постійний Комітет та Особливо Зацікавлені Групи виконують Конституцію IUFoST та знаходяться під керівництвом Генеральної Асамблеї.
Генеральна Асамблея
Генеральна Асамблея розвиває і контролює діяльність і політику IUFoST. В її обов’язки входить прийняття рішень щодо міжнародної співпраці, діяльності, наукових програм; затвердження методів фінансування діяльності IUFoST і звітність по витратам; розвиток правил і процедур управління діяльністю IUFoST, обрання посадових осіб; резолюції Управлінської Ради Генеральної Асамблеї щодо наукового і технічного співробітництва приймаються після голосування за них присутньої більшості її членів. Ці резолюції мають рекомендаційний характер для Представницьких Комітетів і можуть бути пристосовані до закону, умов і можливостей певної країни.
Кожна країна-учасниця має певну кількість делегатів у Генеральній Асамблеї відповідно до їх щорічних внесків. Якщо делегат не має можливості взяти участь у засіданні, замість нього призначається делегат за дорученням. Управлінська Рада має право допустити до участі без права голосу Представницьку Раду без сплати коштів.
Генеральна Асамблея проводить регулярні зустрічі, які мають форму міжнародних конгресів з харчової науки і технології, які спонсоруються Спілкою.
Про спілку IUFoST
Наукова Рада є незалежною структурою від керівної Ради та комісії. Її члени визначаються Міжнародною Академією та обираються Генеральною Асамблеєю. Її функція – затверджувати наукові стандарти та спрямовувати діяльність спілки IUFoST. Наукова Рада рекомендує створення особливих робочих груп, дає поради щодо наукових програм та рекомендованих учасників для Конгресу.
Європейська федерація харчової науки і технології
Що таке EFFoST?
Європейська федерація харчової науки і технології (EFFoST) є некомерційною асоціацією, яка об'єднує організації харчової науки і технології в Європі, зі сходу на захід та з півдня на північ. EFFoST це європейська група Міжнародної спілки з харчової науки і технології (IUFoST), яка в свою чергу є повноправним членом Міжнародної ради з науки (МРН), наукової організації Об'єднаних Націй (ООН).
EFFoST переслідує такі цілі:
- Розвивати більш тісні контакти між виробниками продуктів харчування і дистриб'юторами, університетами та дослідницькими інститутами.
- Сприяти поліпшенню передачі технологій починаючи від ідеї і до промислового використання для поліпшення конкурентоспроможності Європи.
- Сприяти безперервнсті професійного розвитку і освіти передового досвіду в рамках харчової науки і технології.
- Гармонізація законодавства в області харчової промисловості та приведення у виконання програм по всій Європі.
- Підтримка спільної мережі (дослідницьких) організацій в рамках Європейської харчової промисловості, спрямованої на співпрацю і "обмін знаннями".
- Розробка публікацій, а також організація заходів промислової значимості, в тому числі законодавство і практика його застосування.
Діяльності EFFoST координуються Виконавчим комітетом та його членами з промисловості, наукових кіл та уряду. Виконавчий комітет звітує перед Генеральною Асамблеєю. Члени Генеральної Асамблеї це делегати, які призначаються національними органами дотримання IUFoST і EFFoST. EFFoST Секретаріат виконує і підтримує рішення, прийняті Виконавчим комітетом.
Міжнародна Асоціація Університетів
Міжнародна Асоціація Університетів – всесвітня асоціація закладів та організацій вищої освіти. Вона була заснована в 1950 році при ЮНЕСКО.
Національний університет харчових технологій був прийнятий до лав МАУ 6 травня 2009 року
Міжнародна Асоціація Університетів об'єднує університети, інші заклади вищої освіти, національні та регіональні асоціації університетів з усього світу. Ця асоціація сприяє обговоренню, відображенню, інформаційному розділенню, партнерській діяльності та взаємному вивченню ключових проблем у сфері вищої освіти та їх дослідженню.
Серед базових академічних принципів, визнаних Статутом МАУ як таких, що підкреслюють і визначають роль вищих навчальних закладів, виділяють такі:
- Академічна свобода щодо розповсюдження, утворення і поширення знань;
- Автономія навчального закладу має бути збалансованою соціальною відповідальністю та здатністю реагування;
- Забезпечення найвищих стандартів своєї діяльності;
- Протидія всім формам статевої, расової, релігійної чи етнічної дискримінації;
- Повага до розбіжностей у поглядах;
- Заохочення і розвиток міжкультурного спілкування і навчання;
- Свобода академічної мобільності і заохочення інтернаціоналізації знань;
- Сприяння захисту прав людини, правосуддя, свободи, людської гідності і солідарності.
МАУ вважає, що освітні й дослідницькі заклади як осередки освіти, свободи і навчання повинні відігравати панівну роль в суспільстві і працювати заради міжнародного спілкування і поділу знаннями. Ці імперативи набувають надзвичайно важливого значення сьогодні, коли світ все більш об'єднується, а стрімкі й ґрунтовні зміни викликані перш за все досягненнями в науці, технології і знаннях.
Інформацію про Національний університет харчових технологій як члена Асоціації розміщено у щорічному Міжнародному довіднику університетів, базі даних Асоціації по світовим вищим навчальним закладам, яка розповсюджується на компакт-диску серед членів Асоціації, а також на сайті Асоціації:
http://www.iau-aiu.net/members_friends/mem_membinst1.html
Національний університет харчових технологій як член Асоціації отримує наступні видання:
- База даних світових вищих навчальних закладів
- Безкоштовна підписка на щоквартальний журнал МАУ «Освітня політика»
- Щомісячний електронний бюлетень
- Щоквартальний бюлетень «Обрії МАУ: світові новини з вищої освіти».
Національний університет харчових технологій має можливість прийняти участь у заходах, які проводить Асоціація, а саме: щорічні конференції, загальна Конференція один раз на чотири роки, круглі столи, семінари, практичні заняття та інші види зустрічей за тематикою відділів МАУ.
http://www.unesco.org/iau/
Великa хартія університетів
5-16 вересня 2011 року відбулася визначна для нашого університету подія, яка стала помітною віхою на шляху нашої інтеграції у європейську університетську спільноту. Саме у ці дні відзначалася ХХІІІ річниця фундації Великої хартії університетів. Ідею створення Великої хартії було сформульовано під час зустрічі ректорів найстаріших університетів Європи у 1986 році. Утворений у 1987 році на конференції у Болоньї Організаційний комітет розробив текст документу Хартії, який і був підписаний у Болонському університеті 18 вересня 1988 року, в рік 900-річчя Болонського університету , як вважають – найстарішого університету Європи.
Важливо відзначити, що ініціатива започаткування Великої хартії виникла у самому університетському середовищі, а власне положення Хартії є визначальними для формування підвалин університетської автономії, академічних свобод , вільного поширення та обміну знаннями, тобто ці положення є відображення високих європейських стандартів гуманізму , визнання непорушності основних прав особи, терпимості та взаємоповаги, власне, віддзеркалення основних принципів побудови громадянського суспільства.
Наш університет направив заявку на приєднання до числа учасників Великої хартії ще у жовтні минулого року. Керівний орган Великої хартії університетів розглянув позитивно нашу заявку, і на початку літа було отримано запрошення ректору університету професору Іванову С.В. взяти участь у ХХІІІ Конференції та підписати Велику хартію університетів.
16 вересня відбулася церемонія підписання хартії. Вона проходила відповідно до канонів університетських зібрань відпрацьованих до найменших дрібниць протягом 10 сторіч. Ректор університету Болоньї, професор Івано Діоніджі, професори – члени сенату, поважні запрошені гості, у тому числі- професор Романо Проді – екс-прем’єр міністр Італії та екс-голова Європейської комісії поважним кортежем пройшли до Великої зали сенату університету.
За ними під звуки академічного хору пройшов кортеж ректорів – підписантів Великої хартії 2011року. Ректор професор Сергій Іванов у мантії з зеленою стрічкою, що символізує хімію , своїм підписом засвідчив вступ нашого університету до числа підписантів Великої університетської хартії.
Підписання Хартії демонструвалося на великому екрані з текстом на мові країни-підписанта
Під час прийому на честь підписання Великої хартії університетів відбулися консультації професора Іванова С.В. та професора Засядька Я.І. з представниками Observatory (Наглядова рада хартії) – керівного органу Великої хартії, під час яких було досягнуто домовленості встановити та підтримувати постійний контакт університету з Observatory та започаткувати низку спільних проектів