Н У Х Т

Відбулося чергове планове засідання вченої ради університету

01 жовтня 2020

Відбулося чергове планове засідання вченої ради університету

1 жовтня відбулося планове засідання вченої ради університету. Задля дотримання усіх протиепідемічних вимог засідання відбувалося в актовій залі.

Голова вченої ради, в.о. ректора університету, перший проректор Володимир Яровий розпочав його традиційно – з вітань членів ради, що відсвяткували дні народження між засіданнями.

Далі відбулося вручення атестата доцента по кафедрі технології цукру і підготовки води Наталії Романченко і диплома лауреата премії Київського міського голови за особливі досягнення молоді у розбудові столиці України – міста-героя Києва у 2020 році у номінації «наукові досягнення» асистенту кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів Юлії Звягінцевій-Семенець.

Після урочистостей відповідно до порядку денного вчена рада перейшла до розгляду кадрових питань. Кандидатури претендентів на присвоєння вченого звання професора та доцента представила вчений секретар Наталія Ткачук. Кафедра експертизи харчових продуктів клопотала про присвоєння вченого звання професора Оксані Шульзі, кафедра мехатроніки та пакувальної техніки звернулася з клопотанням про присвоєння вченого звання професора Миколі Якимчуку. Кафедра технології молока і молочних продуктів клопотала про присвоєння вченого звання доцента Алі Тимчук і Уляні Кузьмик. Кафедра технології м’яса і м’ясних продуктів клопотала про присвоєння вченого звання доцента Ользі Чернюшок. Кафедра біотехнології продуктів бродіння і виноробства звернулася з клопотанням про присвоєння вченого звання доцента Світлані Олійник і Роману Мукоїду. Кафедра експертизи харчових продуктів клопотала про присвоєння вченого звання доцента Анастасії Чорній. Кафедра технології ресторанної і аюрведичної продукції звернулася з клопотанням про присвоєння вченого звання доцента Олегу Кузьміну. Про присвоєння вченого звання доцента Юлії Куєвді клопотала кафедра енергопостачання та енергоменеджменту. Із аналогічним клопотанням щодо Миколи Десика звернулася кафедра машин і апаратів харчових і фармацевтичних виробництв.

До складу лічильної комісії обрали завідувачку кафедри фізики Світлану Літвинчук і представників студентського самоврядування Ірину Ковшар та Анастасію Коцюрубську.

Поки працювала лічильна комісія вчена рада заслухала звіт відповідального секретаря приймальної комісії Надії Івчук щодо результатів виконання у 2020 році плану прийому на навчання до університету.

Доповідач детально висвітлила перебіг непростої вступної кампанії цього року, яка ще триває, навела статистику поданих заяв і зарахованих здобувачів вищої освіти за усіма освітніми рівнями в усіх структурних підрозділах університету. Вчена рада прийняла до відома надану інформацію.

Про підсумки літньої заліково-екзаменаційної сесії 2019-2020 н.р. доповів начальник навчального відділу Валерій Виговський. Присутні дізналися про показники абсолютної успішності та якості успішності окремо по всіх факультетах і навчально-наукових інститутах і по кожному курсу денної і заочної форм навчання, а також кількість відрахованих і причини відрахувань та кількість здобувачів, що отримували академічну стипендію.

Також Валерій Виговський виніс на затвердження вченої ради зміни до «Положення про підвищення кваліфікації науково-педагогічних і педагогічних працівників НУХТ». Необхідність внесення змін виникла оскільки наприкінці грудня 2019 року Кабінетом міністрів України був ухвалений новий порядок підвищення кваліфікації працівників освіти. Зокрема, відповідно до нового порядку у Положення внесені зміни щодо складання кафедрами плану підвищення кваліфікації викладачів на один календарний рік (а не на п’ять років, як це було); введене поняття наукової атестації, зняте обмеження по строках проходження підвищення кваліфікації, виправлені деякі терміни. Вчена рада одноголосно підтримала пропоновані зміни.

Про зміни ще до одного положення – «Положення про порядок конкурсного відбору при заміщенні вакантних посад науково-педагогічних працівників НУХТ» йшлося у виступі проректора з науково-педагогічної та виховної роботи Лариси Арсеньєвої. Доповідач повідомила, що згідно з новою редакцією ст.43 Закону України «Про вищу освіту» внесені зміни у порядок обрання керівників факультетів/навчально-наукових інститутів. Крім того, прописана нова процедура роботи конкурсної комісії; порядок обговорення кандидатур претендентів на засіданнях кафедр доповнений новими критеріями, а також внесені деякі зміни у додатки. Зміни до цього Положення також знайшли одностайну підтримку членів вченої ради.

Про підготовку до проведення виборів ректора університету присутніх проінформував голова організаційного комітету Володимир Яровий. Зокрема, він повідомив, що підготовка триває відповідно до чинних нормативних документів. 29 вересня відбулося останнє засідання оргкомітету, на якому були визначені кількість штатних працівників, що не є науковими, науково-педагогічними і педагогічними працівниками і здобувачів вищої освіти в усіх структурних підрозділах станом на 25 вересня 2020 року. Доповідач нагадав, що до введення суворих карантинних обмежень відбулися вибори представників з числа штатних працівників які не є науковими, науково-педагогічними та педагогічними працівниками для участі у виборах ректора у всіх підрозділах, крім двох фахових коледжів НУХТ. Станом на 25 вересня змін у складі обраних представників не відбулося, отже необхідності проводити перевибори або додаткові вибори цієї категорії виборців немає. Таким чином, вибори представників з числа штатних працівників які не є науковими, науково-педагогічними та педагогічними працівниками мають відбутися тільки у Кам’янець-Подільському фаховому коледжі харчової промисловості НУХТ і Смілянському технологічному фаховому коледжі НУХТ. Вчена рада відкритим голосуванням одностайно затвердила рішення організаційного комітету залишити в силі результати виборів представників з числа штатних працівників які не є науковими, науково-педагогічними та педагогічними працівниками, що відбулися у березні 2020 року. На наступному тижні відбудуться вибори делегатів із числа здобувачів вищої освіти. Протягом двох днів з 9:00 до 15:00 студенти зможуть проголосувати за своїх представників на виборах ректора. З метою дотримання протиепідемічних заходів будуть облаштовані три зони для проведення голосування – у актовій залі, у студентському клубі і в холі 4-го поверху корпусу А. Також голова оргкомітету повідомив про часткові зміни у складі окремих регіональних оргкомітетів і виборчих комісій, у зв’язку із закінченням студентами навчання у коледжах. Вони були виведені зі складу оргкомітетів і виборчих комісій, а натомість введені нові представники студентства. Вчена рада прийняла до відома надану інформацію.

Наступним питанням розглянули і затвердили план роботи вченої ради університету на 2020-2021 н.р. та поточні питання.

Зокрема, перший проректор проінформував, що до університету надійшов лист від спілки ректорів ЗВО України з проханням уважно розглянути проєкт Стратегії розвитку вищої освіти України на 2021-2031 роки та подати до 15 жовтня свої зауваження і пропозиції. Він наголосив, що питання надзвичайно важливе для усіх освітян і закликав активніше долучатися до процесу обговорення Стратегії.

Проректор Лариса Арсеньєва повідомила, що надійшла пропозиція від Благодійного фонду Дениса Парамонова подати дві кандидатури кращих здобувачів-магістрів, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Технології зберігання, консервування та переробки м’яса», на отримання в осінньому семестрі іменних стипендій від фонду розміром 5 тисяч гривень кожна. Колективом Навчально-наукового інституту харчових технологій були висунуті кандидатури магістрантів Руслани Кущ і Артема Холода. Вчена рада, заслухавши, характеристики на претендентів, одностайно підтримала пропозицію висунення їх на отримання іменних стипендій фонду Дениса Парамонова.

Голова лічильної комісії Світлана Літвинчук оголосила результати таємного голосування членів ради по кадрових питаннях. Присутні затвердили протоколи лічильної комісії відкритим голосуванням і оплесками привітали колег із присвоєнням вчених звань.

Оскільки на цьому порядок денний був вичерпаний, голова вченої ради Володимир Яровий подякував членам ради за активну роботу, побажав наснаги й успіхів і закрив засідання.

Опублікований: 01-10-2020
Читайте також:
Практичні аспекти співпраці зі стейкхолдерами

Магістранти кафедри машин і апаратів харчових та фармацевтичних виробництв стажуються і працюють у HLR – потужній компанії із продажу і технічного сервісу обладнання для лабораторій та підприємств фармацевтичної, харчової, пакувальної та поліграфічної галузей. Викладачі спостерігають за професійним ростом магістрантів, набутими компетенціями, їх мо...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Практичні аспекти співпраці зі стейкхолдерами 22 грудня 2023

Новими знаннями про технології кремів збагатилися здобувачі кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів

На кафедрі технології хлібопекарських і кондитерських виробів відбулася гостьова лекція керівниці сімейної кав’ярні-кондитерської «SweetKingdom», кандидатки технічних наук Наталії Пастушенко. Лекцію «Сучасні тенденції у виготовленні оздоблювальних напівфабрикатів для декорування тортів і тістечок» фахівчиня прочитала для здобувачів освітнього ступе...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Новими знаннями про технології кремів збагатилися здобувачі кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів 27 травня 2021

Профком подарував співробітникам університету незабутню подорож Львовом і Львівщиною

Минають роки і століття, а Львів і надалі приваблює своєю загадковою, багатою на події історією, цікавими будівлями та оригінальною архітектурою. У чаруючу неповторну атмосферу міста занурилися цих вихідних 58 подорожніх, які за ініціативи Профкому співробітників НУХТ, вирушили у подорож містом Лева та Львівщиною.  Ледь почало сіріти, й займатися ...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Профком подарував співробітникам університету незабутню подорож Львовом і Львівщиною 03 квітня 2018

Сучасне місто та туристичні маршрути

Розвиток туристичних маршрутів у місті неможливий без розвитку сфери транспортної логістики. При плануванні подорожі значна увага приділяється вибору видів транспорту, визначенню компаній-перевізників, особливостям логістики туристів із метою забезпечення оптимального доступу до туристичних атракцій у місті. Крім того, туристичними інформаційними ц...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Сучасне місто та туристичні маршрути 19 грудня 2022