Н У Х Т

Доторкнися до історії мікробіології

14 квітня 2020

Доторкнися до історії мікробіології

Сьогодення наповнене великою кількість інформації про безліч мікроорганізмів. Ви вмикаєте телевізор, відкриваєте ноутбук або хочете переглянути щось у мобільному телефоні: майже завжди першою з’являється інформація про коронавірус, вірус грипу, пневмонії вірусного або бактеріального походження, проблеми лікування туберкульозу тощо. А що ми знаємо про віруси, бактерії чи дріжджі? Які вони? Чим відрізняються за будовою і властивостями? А хто першим побачив цих «звірів»? Коли і як винайшли перший мікроскоп?

Навесні минулого року команда кафедри біотехнології і мікробіології та Проблемної науково-дослідної лабораторії університету – Володимир Іванов, Олена Стабнікова, Віктор Стабніков, Андрій Марінін та Інна Лич відвідали Делфтський технологічний університет (м. Делфт, Нідерланди), де познайомилися з особливостями підготовки студентів освітнього ступеня «бакалавр» і «магістр» за спеціальностями «Біотехнологія» та «Водне господарство». 

Але сьогодні доцент кафедри біотехнології і мікробіології Інна Лич звертає увагу на інший аспект цієї поїздки – на витоки мікробіологічної науки. Отже, розповідь фахівця:

«Делфт – невелике містечко розташоване на півдні Нідерландів, яке для біотехнологів і мікробіологів має дуже значуще історичне минуле. Саме тут народився, жив, працював і робив свої відкриття Антоні ван Левенгук – відомий нам як людина, що винайшла перший мікроскоп.

Антоні ван Левенгук народився 24 жовтня 1632 року. Про його дитинство та юнацькі роки відомо мало. У 15 років, не закінчивши гімназію, він переїжджає до Амстердаму, де хотів освоїти професію бухгалтера. Але з навчанням не склалося, тому що він починає працювати в галантерейній крамниці. Саме тут він знайомиться зі своїм першим оптичним збільшувальним інструментом – лупою.

Через кулька років А. Левенгук знову повертається до Делфта, де отримує посаду сторожа судової палати, що за сучасними уявленнями є щось середнім між двірником і садівником. Він має хобі: займається розведенням квітів, екзотичних птахів і починає створювати лінзи. Левенгук був надзвичайно працелюбним, тому невдовзі його лінзи були одними з кращих у Нідерландах. Ці лінзи він вставляв у невеликі оправи з міді, срібла і золота, які він сам конструював.

Багато років виготовляв Левенгук свої лінзи, які називав «мікроскопіями». Вони були дуже крихітними, іноді меншими за ніготь, але давали збільшення у 100 і навіть 300 разів. Так і з’явився мікроскоп – конструкція з однієї лінзи. Учений був дуже далеким від думки про якісь відкриття: мікроскоп для нього дорослої і солідної людини, був просто улюбленою іграшкою. Але відірватися було неможливо…

Одного разу він захотів дізнатися причину, чому звичайний перець має таку подразнювальну дію. Для цього він приготував настоянку з нього. А через два тижні, коли Левенгук вирішив подивитися під мікроскопом на краплину цієї настоянки, то його здивуванню не було меж. У препараті жили тварини «дрібноживці», які рухалися як мурахи в мурашнику. Левенгук описав це явище і назвав ці дрібні об’єкти «анімалями» (з лат. – «анімальку-люс»).

Із часом він відкрив різноманітні форми бактерій (зокрема, із зубного нальоту): палички, коки, спірохети, нитчасті бактерії тощо. Підігріваючи воду, в якій знаходилися бактерії, він виявив, що вони перестають рухатися, ніби гинуть, а після охолодження води вже не з’являються. З часом цей процес ми стали називати стерилізацією. Левенгук не знав тоді, що всіх цих «анімалькулів» буде вивчати наука, якій він дав початок – мікробіологія.

Також він побачив, як кров рухається в дрібних кровоносних судинах і сама кров – це не однорідна рідина, а живий потік дрібних частинок (тепер це – клітини еритроцити). Ще одне не менш важливе спостереження Левенгука: у сім’яній рідині він вперше побачив сперматозоїди, як маленькі клітини з хвостиками. Серед іншого Левенгук першим відкрив будову очей комах і м’язових волокон, знайшов і описав багато інфузорій, гідр тощо.

Впродовж свого життя він створив кілька десятків різноманітних мікроскопів. А чи бачили ви перший мікроскоп? Чи маєте явлення, як він виглядає? Я бачила лише на фотознімках. Одне з цих чудо-творінь нам показали на кафедрі біотехнології Делфтського технологічного університету. Чесно кажучи, я була просто приголомшена. У моїй уяві сучасний мікроскоп – це доволі солідний прибор, а електронний мікроскоп займає простір невеликої кімнати. А виявляється перший мікроскоп має розмір приблизно мого вказівного пальця. Навчивши чимало студентів користуватися сучасними мікроскопами, я зовсім не мала явлення, як через такий оптичний прилад Левенгука у 17 столітті можна було щось досліджувати і зробити неймовірну кількість відкриттів. Це вражає. Фото додаю.

Також було дуже цікаво мандрувати невеликими вуличками Делфта, де колись ймовірно у давнину ходив великий дослідник. За свідченнями Левенгук дружив із художником Яном Вермером, який також мешкав у Делфті (найвідоміша його робота – «Дівчина з перловою сережкою»). Разом вони любили гуляти містом. На одній із таких вуличок розташований будинок, де мешкав і у підвальному приміщенні працював науковець. Похований А. Левенгук у старій церкві Делфта, де ми також мали нагоду побувати. Помер він 26 серпня 1723 року у віці 90 років.

Скажу вам, що доторкнутися до витоків мікробіології – то велике натхнення і пізнання. Амстердам, Делфт, Гаага, Лейден, Роттердам… Просто подорожуйте, цікавтеся, спостерігайте і робіть свої неймовірні відкриття…».

Опублікований: 14-04-2020
Читайте також:
Навички першої домедичної допомоги опанували наші викладачі в рамках інтенсиву для працівників HoReCa та закладів освіти

12-13 лютого 2022 року викладачі кафедри технології ресторанної і аюрведичної продукції Олег Кузьмін і Володимир Польовик на запрошення ГО «Ресторанна гільдія» взяли участь у дводенному інтенсиві «Перша домедична допомога», розрахованому на працівників HoReCa та закладів освіти. Захід був організований за сприяння PROFI CLUB. Курс проводили профес...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Навички першої домедичної допомоги опанували наші викладачі в рамках інтенсиву для працівників HoReCa та закладів освіти 15 лютого 2022

Про основні принципи та практики Servant Leadership дізналися здобувачі та викладачі кафедри туристичного та готельного бізнесу

7 грудня 2020 р. здобувачі та викладачі кафедри туристичного та готельного бізнесу брали участь у вебінарі про основні принципи та практики Servant Leadership (Слуга-лідер). Спікером онлайн-зустрічі був досвідчений спеціаліст Marshall Christensen, Ph.D. in Historу, Co-Founder, Co-Serve International, який побудував розмову у формі діалогу із студе...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Про основні принципи та практики Servant Leadership дізналися здобувачі та викладачі кафедри туристичного та готельного бізнесу 08 грудня 2020

Університет приймає ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності  «Туризм»

15 травня 2018 року в університеті розпочався другий етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності 242 «Туризм» для студентів, що здобувають  освітні ступені «бакалавр» і «магістр». Учасників олімпіади, їх наукових керівників і членів журі тепло привітала проректор університету з науково-педагогічної та виховної роботи Лариса Арсеньє...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Університет приймає ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Туризм» 15 травня 2018

Основну освітню модель після пандемії обговорили наші науковці з болгарськими колегами

Питання і виклики, які нині постали перед освітянами, були обговорені на спільному болгарсько-українському семінарі «Змішане навчання – основна освітня модель після пандемії», який відбувся 23 червня за ініціативи колективу кафедри машин і апаратів харчових та фармацевтичних виробництв нашого університету і болгарських колег. Участь у заході взяли...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Основну освітню модель після пандемії обговорили наші науковці з болгарськими колегами 25 червня 2020