Н У Х Т

Кафедра технології оздоровчих продуктів

Завідувач кафедри

Завідувач кафедри
Сімахіна Галина Олександрівна
професор, доктор технічних наук

(створена у 2001 році)

Кафедру технології оздоровчих продуктів відкрито в 2001 р. як відповідь на ті виклики, які постали перед харчовою промисловістю – створення індустрії здорового харчування, пріоритетний розвиток якої уже підтверджено більш ніж 30-річним світовим досвідом виробництва і реалізації оздоровчих продуктів. Сьогодні цей напрям є світовим трендом, вагомість і масштабність якого постійно зростає.

І досі наша кафедра залишається єдиною в Україні, яка готує фахівців саме для цієї принципово нової галузі харчової промисловості. Фахівці, які однаковою мірою обізнані з сучасними медичними знаннями щодо ролі компонентів їжі у функціонуванні організму людини, забезпечуючи підвищення якості життя (або, навпаки, викликаючи різноманітні аліментарні захворювання) та сучасними технологічними процесами виробництва оздоровчих продуктів.

Наші викладачі та здобувачі, як і весь світ, переконані в тому, що саме здорове харчування є для кожної людини запорукою і здоров’я, і кар’єри, і щастя, і сімейної злагоди. Словом, усього того, що складає сенс життя і що ми найбільше цінуємо.

Більш того, і викладачі, і здобувачі кафедри розуміють, що в нинішній час відповідальність за здоров’я нації несуть не лише медики, а й ми – технологи з оздоровчого харчування.

Кафедра стверджує, що технологія оздоровчого харчування вирішує дві найважливіші для кожної людини проблеми:

- суто харчову, тобто забезпечення життєдіяльності організму;

- медичну, тобто забезпечення оптимального здоров’я і високої якості життя, або, за висловом академіка Миколи Амосова, необхідної «кількості здоров’я».

Викладачі кафедри свідомі того, що сьогодні функції технологів-харчовиків охоплюють сферу охорони здоров’я, сферу інтелектуальної та виробничої діяльності, і тому в навчальних планах здобувачів знайшли місце дисципліни медичного спрямування («Основи валеології», «Хімія і фармакогнозія рослин», «Технології природних вітамінів», «Основи фармаконутриціології»), гуманітарного («Інтерактивне спілкування у професійній діяльності», «Іноземна мова: практичні навички наукової комунікації», «Фахова мова технолога з оздоровчих продуктів»), і технологічного («Технології харчових і дієтичних добавок», «Технології харчових продуктів для дитячого і геродієтичного харчування», «Перспективні технологічні процеси виробництва оздоровчих продуктів» тощо).

Варто підкреслити ще одну специфічну особливість підготовки фахівців на кафедрі ТОП. Сучасна харчова промисловість має різні галузі і виробляє продукцію на різних харчових основах: зерновій, борошняній, молочній, м’ясній, олієжировій тощо. Ці галузі майже не перетинаються і кожна має свій, властивий лише їй спектр продуктів. І лише технологія оздоровчих продуктів охоплює та об’єднує усі ці галузі, оскільки оздоровчі продукти можна виробляти з будь-яких видів сільськогосподарської сировини. Тому саме в сфері технологій оздоровчих продуктів кожен здобувач може знайти своє покликання, створити на будь-якій харчовій основі продукт своєї мрії, і може, саме цей продукт у майбутньому стане брендом харчового виробництва або закладу ресторанного господарства.

З 2017 р. кафедра розпочала підготовку магістрів за освітньо-професійною програмою «Технології харчових продуктів оздоровчого та профілактичного призначення». В жовтні-грудні 2022 р. ця ОПП була успішно акредитована, в результаті чого кафедра отримала сертифікат №3852, який дає можливість продовжувати підготовку фахівців до липня 2028 р. Експертна комісія відзначила унікальність даної освітньої програми, її актуальність та перспективність, відповідність сучасним вимогам вищої освіти, потребам харчової промисловості, потребам ринку праці, формуванням нових наукових ідей та їх реалізації.

Специфічним видом діяльності кафедри є і те, що практично всі дисципліни, особливо спеціальні, забезпечені авторськими розробками викладачів: «Технологія природних вітамінів» (Іванова В.Д., Сімахіна Г.О., 2016 р.); «Інноваційні технології та продукти» (Українець А.І., Сімахіна Г.О., 2015 р.); «Основи валеології. Валеологічні аспекти харчування» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., Башта А.О., 2020 р.); «Технологія оздоровчих харчових продуктів» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., 2015 р.); «Фізіологія людини» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., 2022 р.); «Перспективні технологічні процеси виробництва оздоровчих продуктів» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В. 2023 р.); «Біологічно активні речовини в харчових технологіях» (Сімахіна Г.О.,  Науменко Н.В., Стеценко Н.О., 2016 р.); «Методологія наукових досліджень» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., Камінська С.В., 2023 р.).

Специфічним видом діяльності кафедри є і те, що практично всі дисципліни, особливо спеціальні, забезпечені авторськими розробками викладачів: «Технологія природних вітамінів» (Іванова В.Д., Сімахіна Г.О., 2016 р.); «Інноваційні технології та продукти» (Українець А.І., Сімахіна Г.О., 2015 р.); «Основи валеології. Валеологічні аспекти харчування» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., Башта А.О., 2020 р.); «Технологія оздоровчих харчових продуктів» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., 2015 р.); «Фізіологія людини» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., 2022 р.); «Перспективні технологічні процеси виробництва оздоровчих продуктів» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В. 2023 р.); «Біологічно активні речовини в харчових технологіях» (Сімахіна Г.О.,  Науменко Н.В., Стеценко Н.О., 2016 р.); «Методологія наукових досліджень» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., Камінська С.В., 2023 р.), «Біоактивні харчові компоненти і здоров’я» (Сімахіна Г.О., Науменко Н.В., Камінська С.В., 2024 р.), «Технологія продуктів функціонального призначення» (Стеценко Н.О., Сімахіна Г.О., 2024 р.), «Технологія природних харчових сорбентів (Сімахіна Г.О., Бажай -Жежерун С.А., 2024 р.).

З 2020 р. кафедра взяла активну участь у реалізації довгострокового науково-дослідного та просвітницького проєкту «Здорове харчування від дитинства до довголіття: стан та перспективи», започаткованого нашим університетом та рядом медичних закладів (клінічних і наукових). На щорічних Міжнародних конференціях з обов’язковою участю науковців зарубіжних країн представляються розробки співробітників та здобувачів кафедри в даному напрямі. На основі усіх розробок наших і зарубіжних науковців, оприлюднених на таких конференціях, формується стратегія і тактика реалізації даного проєкту.

Викладачі кафедри співпрацюють з науковцями медичних закладів на рівні публікацій результатів спільних досліджень (Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзеєва НАМНУ, Академія здорового харчування), участі у науково-практичних конференціях різного рівня («Нутритивне дзеркало здоров’я: чи все є видимим?», «Дієтологічна допомога населенню»), засіданнях круглих столів тощо. Триває співпраця з Інститутом гідробіології НАН України.

Не менш важливою для кафедри є співпраця з підприємствами харчової промисловості. Укладено і успішно реалізуються довгострокові угоди про творчу науково-технічну співпрацю з Приватним акціонерним товариством «Новоград-Волинський хлібозавод» (генеральний директор Сергій Портянко), ТОВ «Фірма «Фавор» (генеральний директор Раїса Михайлова) на період до 31 грудня 2028 року, з ДП «Златодар» (генеральний директор Валерій Буркацький) на період до 31 грудня 2027 року. Співробітники кафедри організовують зустрічі з виробничим персоналом, проводять майстер-класи,  просвітницьку та профорієнтаційну роботу. Таким чином кафедра збагачує представників підприємств новітніми науковими даними з особливостей впливу харчових продуктів на функціонування організму людини в будь-яких умовах довкілля, а навзамін отримує неоціненний практичний досвід їх практичної реалізації.

Кафедра технології оздоровчих продуктів працює на підготовку і виховання профі. Ми розуміємо – майбутнє за фахівцями амбіційними, високоосвіченими, стресостійкими, орієнтованими на позитивний результат. А синонімом фаховості технолога з оздоровчих продуктів є престижність цього напряму на світовому ринку. За час своєї діяльності кафедра ( 9 відданих своїй справі викладачів) підготувала для різних галузей харчової промисловості, наукових організацій, вищої школи понад 500 таких випускників, які впевнено заявляють про себе на ринку праці, що характеризується динамікою працевлаштування. Перспективи працевлаштування ще більш оптимістичні – внутрішній і світовий ринки праці, про що свідчить контент-аналіз вакансій.

На думку педагогічного колективу кафедри, у царині технологій оздоровчих продуктів кожен випускник кафедри має відзначатись інтелектом, характером, працездатністю, реальним розумінням вислову: «Навчання впродовж усього життя».

Кафедра, особливо останнім часом (коли життя ставить перед нами нові, неочікувані виклики), мотивує здобувачів до формування навичок самоосвіти. Сьогодні це вагома особиста конкурентна перевага кожного. Це особливо важливо з тієї точки зору, що наші фахівці працюють не в котрійсь із харчових галузей, а однаково готові до виробництва оздоровчих продуктів з будь-яких видів сільськогосподарської сировини, на будь-яких харчових підприємствах.

Кафедра забезпечує відповідність здобувачів головним вимогам до молодих фахівців за рахунок:

- досконалої базової підготовки;
- знання комп’ютерних та інформаційних технологій;
- належних комунікативних навичок;
- професійної і загальнокультурної грамотності;
- мотивації до кар’єрного росту;
- навичок працювати в команді.

Кафедра технології оздоровчих продуктів сприяє становленню лідерів у професійній діяльності, в науці, у самореалізації.

Філософія освітньої, наукової і виховної діяльності викладачів і здобувачів кафедри – здоров’я української нації!

На сайт кафедри

Остання зміна: 13 жовтня 2024

Кафедра здійснює підготовку фахівців:

освітнього ступеня «бакалавр»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології» та освітньою програмою:

  • Харчові технології та інженерія
Форма навчання Термін навчання
Денна 4 роки
Денна скорочена 2 або 3 роки
Заочна / Дистанційна 4 роки
Заочна скорочена / Дистанційна скорочена 2 роки 6 місяців або 3 роки 6 місяців

Детальніше...

освітнього ступеня «магістр»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології» та освітньою програмою:

  • Технології харчових продуктів оздоровчого та профілактичного призначення
Форма навчання Термін навчання
Всі форми навчання 1 рік 4 місяці

Детальніше...

наукового ступеня «доктор філософії»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології»

Форма навчання Термін навчання
Всі форми навчання 4 роки

 

наукового ступеня «доктор наук»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології»

Форма навчання Термін навчання
Денна 2 роки

.

Шановні випускники шкіл, ліцеїв, коледжів, технікумів!

Запрошуємо Вас здобути вищу освіту
на кафедрі технології оздоровчих продуктів

 

10 переваг навчання на кафедрі технології оздоровчих продуктів:

  1. Кафедра орієнтована: на підготовку і виховання профі.
  2. Кафедра свідчить: у царині професії технолога оздоровчих продуктів важливі три складові: інтелект, характер, працездатність.
  3. Позиція кафедри: самоосвіта сьогодні – це єдина особиста конкурентна перевага кожного студента.
  4. Кафедра готує студентів до майбутньої діяльності за цілим спектром професій, а не для конкретної посади.
  5. Кафедра навчає: роботодавці орієнтуються на результат роботи фахівця, а не оцінки в його дипломі.
  6. Кафедра забезпечує: досконалу базову підготовку, комунікативні навички, відповідальність, грамотну мову, професійне зростання, командний дух.
  7. Кафедра формує у студентів: бажання до постійного вдосконалення, швидка адаптація до зовнішніх умов, уміння написати власну історію здоров’я та історію здоров’я споживачів своєї продукції.
  8. Кафедра запевняє: перспективи працевлаштування технологів з оздоровчого харчування масштабні – весь внутрішній і світовий ринки праці. Про це свідчить конвент-аналіз вакансій.
  9. Кафедра стверджує: синонімом фаховості технолога з оздоровчих продуктів є престижність цієї професії на світовому ринку.
  10. Кафедра сприяє становленню лідерів – у професійній діяльності, у науці, у самореалізації.


Високий рівень підготовки дає можливість працювати на харчових підприємствах різних форм власності, у навчальних закладах, наукових та конструкторських організаціях, на підприємствах, що спеціалізуються на виробництві та реалізації оздоровчих продуктів, у Центрах оцінки якості харчових продуктів, на фармакологічних підприємствах; у лабораторіях, що сертифікують харчові продукти та харчові біодобавки і контролюють їхню якість

Випускники магістратури можуть продовжувати наукову діяльність в аспірантурі та докторантурі при кафедрі технології оздоровчих продуктів.

Навчальні дисципліни, які викладаються кафедрою

БАКАЛАВРИ
Назва Робочі програми
2024 року
Робочі програми
2023 року
Робочі програми
2022 року
Робочі програми
2021 року
Біоактивні харчові компоненти і здоров'я 181 (ХТІ)      
Біотехнологічні та фізико-хімічні основи харчових виробництв   181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
181 (ХТІ) скор.
Вступ до харчових технологій: практичні і теоретичні аспекти 181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
Вхідний контроль сировини харчових виробництв 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Дослідження та розробка нових харчових продуктів   181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Інжинірінг харчових виробництв. Модуль 2. Технологічне проєктування 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)  
Комплексна дисципліна. Контроль якості та безпечності харчових продуктів 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) дфн, ск
181 (ХТІ) зфн
 
Комплексна дисципліна. Харчові технології 181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ХТІ) дфн, ск
181 (ХТІ) зфн
 
Методологія наукових досліджень 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)   181
Моніторинг виробничих процесів 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) дфн, зфн.ск
181 (ХТІ) дфн.ск
 
Основи валеології. Оздоровчі аспекти харчування 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Основи конструювання нових харчових продуктів 181 (ХТІ) 162 (БФПХП)
181 (ХТІ)
162 (БФПХП)
181 (ХТІ)
162 (БФПХП)
181 (ХТІ)
Основи кріогенних та сушильних технологій 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Основи управління якістю та безпечністю харчових продуктів. Модуль 1. Нормативні документи в харчовій промисловості 181 (ХТІ)      
Сировина для харчових продуктів 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)  
Технологічний семінар   181 (ХТІ)    
Технологія природних харчових сорбентів   181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Технологія продуктів для дитячого та геродієтичного харчування 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Технологія продуктів функціонального призначення 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Технологія харчових та дієтичних добавок   162 (БФПХП)
181 (ХТІ)
181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
Фізіологія людини       151 (КТПІА)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
Фізіологія харчування 181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
Хімія та фармакогнозія рослин   181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)

 

МАГІСТРИ
Назва Робочі програми
2024 року
Робочі програми
2023 року
Робочі програми
2022 року
Біологічно активні речовини в харчових технологіях 181 (всі ОПП) 181 (всі ОПП) 181 (ТЗПЗ)
181 (ТХПОПП)
181 (ТХКМВХ)
181 (ТРОЖКП)
181 (ТЗКПМо)
181 (ТЗКППО)
181 (ТЗКПМя)
181 (ТОХП)
181(ТПБВ)
181 (ТХКП)
Крафтові технології оздоровчих продуктів 181 (ТХПОПП)    
Менеджмент якості та безпеки оздоровчих продуктів 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)
Науково-дослідницький практикум 181 (ТХПОПП)   181 (ТХПОПП)
Оптимізація та статистичні методи аналізу в харчових технологіях. Модуль 1. Оптимізація технологічних процесів виробництва оздоровчих продуктів 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)
Основи дієтології та дієтичне харчування 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)
Основи нутригеноміки та нутригенетики     181 (ТХПОПП)
Перспективні технологічні процеси виробництва оздоровчих продуктів 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)
Принципи комбінування сировини рослинного та тваринного походження   181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)
Санаторно-курортне харчування 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)
Сучасні технології перероблення рослинної сировини 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)
Технологія харчових сорбентів на зерновій основі   181 (ТХПОПП)
181 (ТЗПЗ)
181 (ТХПОПП)
181 (ТЗПЗ)
Технології натуральних дієтичних добавок: вектори розвитку      
Удосконалення технологій та продукції для спецконтингентів 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП) 181 (ТХПОПП)

 

ДОКТОР ФІЛОСОФІЇ
Назва Робочі програми
2024 року
Робочі програми
2023 року
Робочі програми
2022 року
Робочі програми
2021 року
Виробництво натуральних дієтичних добавок за принципами фармаконутриціології   181 (ХТ) 181 (ХТ)  
Кріоушкодження та кріозахист у холодових технологіях   181 (ХТ) 181 (ХТ)  
Технології харчових продуктів для екстремальних умов життєдіяльності   181 (ХТ) 181 (ХТ)  

 

Держбюджетні науково-дослідні роботи викладачів кафедри:

1. Виробництво нових оздоровчих продуктів та дієтичних добавок за принципами фармаконутриціології. Державний реєстраційний номер в УкрНТІ 0123U103943. Термін виконання: 10.2023-10.2028.

Мета роботи: розробка і впровадження виробництва нових оздоровчих продуктів та дієтичних добавок на основі принципів  фармаконутриціології з метою підвищення якості життя та підтримки здоров'я населення, а також розширення наукових знань у галузі фармаконутриціології та її застосування в харчовій промисловості.

Керівник роботи: Сімахіна Галина Олександрівна, д.т.н., професор.
Головний виконавець: Камінська Світлана Владиславівна, к.т.н., доцент.

2. Розроблення технологій функціональних харчових продуктів з комбінованим складом сировини.

Державний реєстраційний номер в УкрІНТЕІ  0123U103984. Термін виконання: 10.2023-10.2028.

Метa роботи: створення нових рецептур та способів виробництва функціональних харчових продуктів з використанням стратегії фортифікації та принципів харчової комбінаторики.

Керівники роботи: Стеценко Наталія Олександрівна, к.х.н., доцент; Гойко Ірина Юріівна, к.т.н., доцент.

3. Розроблення інноваційного способу виробництва мармеладу спеціального призначення.

Державний реєстраційний номер в УкрНТІ 0123U103944. Термін виконання: 10.2023-10.2028.

Мета роботи: Підібрати та обґрунтувати використання ягідно-фруктової сировини у виробництві мармеладу спеціального призначення.

Керівник роботи: Гойко Ірина Юріївна, к.т.н, доцент.
Головний виконавець: Луценко Валерія Вікторівна, аспірант.

4. Отримання нових оздоровчих харчових продуктів, збагачених біологічно активними сполуками рослинної сировини.

Державний реєстраційний номерв УкрНТІ 0123U104486. Термін виконання: 12.2023р. - 12.2028р.

Мета роботи: наукове і експериментальне обґрунтування способів  отримання харчових продуктів оздоровчого спрямування, збагачених рослинною сировиною з  високим вмістом біологічно активних сполук.

Керівник роботи: Бажай-Жежерун Світлана Андріївна,  к.т.н., доцент.
Відповідальний виконавець: Федоренко Тетяна Іванівна, асистент.

2001 рік

створена кафедра технології функціональних харчових продуктів

2011 рік

реорганізована в кафедру технології оздоровчих продуктів

2013 рік

здійснено перший випуск спеціалістів та магістрів із заочної форми навчання