Н У Х Т

Кафедра технології м’яса і м’ясних продуктів

В.о. завідувача кафедри

Завідувач кафедри
Пасічний Василь Миколайович
професор, доктор технічних наук

(створена у 1967 році)

Кафедра технології м'яса і м'ясних продуктів здійснює професійну підготовку фахівців за освітнім ступенем «Бакалавр» зі спеціальності 181 «Харчові технології», яка включає спеціалізацію «Харчові технології та інженерія» та освітнім ступенем «Магістр» зі спеціальності 181 «Харчові технології» за освітньою програмою «Технології зберігання, консервування та переробки м'яса» та міждисциплінарною освітньо-науковою програмою «Промислові та крафтові технології для HoReCa в туризмі» у галузях знань 18 «Виробництво та технології», 24 «Сфера обслуговування» за спеціальностями 181 «Харчові технології» та 242 «Туризм».

Кафедра технології м'яса і м'ясних продуктів сьогодні – це міцний сплав досвідченості і мудрості з молодим ентузіазмом. Це колектив однодумців, об'єднаних спільним прагненням – підготувати незалежній Україні висококваліфікованих фахівців для м'ясної галузі харчової промисловості.

Нині на кафедрі працює колектив професіоналів у складі якого 2 професори, доктори технічних наук, 6 доцентів та 1 асистент, всі  кандидати технічних наук.

Майбутнє кафедри – це вдосконалення та розвиток наукових досліджень, навчально-методичної та наукової роботи.

Викладачі кафедри адаптують навчальний процес до сучасних вимог виробництва: вдосконалюються навчальні плани, щорічно уточнюються робочі плани навчальних дисциплін, зміцнюється матеріальна база. Значна увага приділяється комп'ютеризації навчального процесу. Вагомою часткою навчально-методичної роботи є підготовка електронних лекцій, методичних рекомендацій, підручників, практичних і лабораторних занять, які використовуються дистанційно в режимі online. Кафедра має сучасний комп'ютерний клас з підключенням до локальної комп'ютерної мережі з доступом до Internet для проведення самостійної роботи і розрахункових робіт - суттєвий поштовх у підвищенні зацікавленості і якості самостійної роботи студентів відповідно до кредитно-модульної системи.

На кафедрі є 2 навчальні та науково-дослідні лабораторії для проведення лабораторних занять і проведення наукових досліджень, кабінет тваринництва, які забезпечені сучасними приладами та спеціалізованим обладнанням. У 2021 році на кафедрі  спільно з ПрАТ «Миронівський хлібопродукт» створено спеціалізований R&D-центр - спеціалізовану науково-виробничу лабораторію для організації навчального процесу і наукових досліджень на рівні освітніх програм «Бакалавр», «Магістр», «Доктор філософії» за напрямом «Харчові технології» здобувачами вищої освіти, науково-педагогічними та науковими працівниками, проведення заходів щодо обміну досвідом зі стейкхолдерами, вітчизняними і закордонними науковими установами та підприємствами. Створення даного центру направлене на посилення партнерських зв’язків системи «освіта – наука – виробництво (бізнес)» задля адаптування знань і навичок випускників університету відповідно до сучасних потреб бізнесу, розвитку та оновлення матеріально-технічної бази кафедри.

Для здобувачів освіти кафедри технології м'яса і м'ясних продуктів створені всі необхідні умови по проходженню ознайомлювально-виробничої, технологічної та переддипломної практик. Під час навчання здобувачі освіти проходять практику на провідних підприємствах галузі, зокрема ТОВ "Черкаська продовольча компанія" (Черкаська обл.), ТОВ «Глобинський м'ясокомбінат» (Полтавська обл.), ВАТ "Житомирський м'ясокомбінат" (м. Житомир), Миронівський МПЗ "Легко" (Київська обл.), ПАТ "Кременчугм'ясо" (Полтавська обл.), ВАТ "М'ясокомбінат "Ятрань" (Кіровоградська обл.), ТОВ «Вінницька птахофабрика» (Вінницька обл.), ПАТ «Козятинський м'ясокомбінат» (Вінницька обл.), ТОВ «Масар Агро» (Тернопільська обл.), ЗАТ "АФ Березанська птахофабрика" (Київська обл.), ПрАТ "Миронівська птахофабрика" (Київська обл.), ВКФ "Укрпромпостач-95" ЛТД» (Київська обл.), ПП «Дмитрук Ю.Р.» (Волинська обл.), ВАТ "Птахокомбінат "Бершадський" (Вінницька обл.), ТОВ "Тульчинм'ясо" (Вінницька обл.), ПП «Рикун А.П.» (Хмельницька обл.), ТзОВ «Росан-Агро» (Львівська обл.), ФГ «Світ м'яса» (Закарпатська обл.), ТОВ «Натурпродукти» (Київська обл.), ТОВ «Комплекс Агромарс»  (Київська обл.) та інші, де всебічно розширюють та закріплюють знання, отримані під час лекційних, лабораторних та практичних занять в університеті.

Поглиблювати навички, практичні вміння і компетенції здобувачі вищої освіти можуть під час проходження практики не тільки на вітчизняних підприємствах. Зокрема, з 2020 року між кафедрою і датською компанією «Goodvalley» з виробничими потужностями в Польщі укладений договір про співпрацю з можливістю проходження виробничої практики і стажування здобувачів вищої освіти і викладачів кафедри на м’ясопереробному підприємстві в Польщі.

У забезпеченні якості освітньої діяльності велике значення надається практичній підготовці здобувачів освіти. Випускник, який має практичний досвід роботи, більше адаптований до майбутньої трудової діяльності, може краще оцінити професійні завдання. Мотивація практики не тільки в тому, щоб здобувачі освіти змогли закріпити теоретичні знання та компетенції, здобуті в університеті, а й у тому, щоб вони подолали психологічний бар'єр входження в трудовий колектив, змогли почуватися в ньому невимушено, без остраху.

Вперше в НУХТ саме на кафедрі технології м’яса і м’ясних продуктів з 2017-2018 навчального року розпочато навчання за дуальною формою навчання. Дуальна форма освіти передбачає поєднання аудиторного навчання з набуттям практики у виробничих умовах для закріплення теоретичних знань набутих під час навчання в університеті. За ініціативи керівництва Тернопільського м’ясокомбінату з університетом підписано договір про підготовку фахівців високої кваліфікації для потреби виробництва м’ясопереробної галузі України. Пілотний проект охоплює три важливих складових для самореалізації успішної людини: навчання – робота – досвід. За такою формою освіти молодого фахівця навчальний заклад готує разом із підприємством. Ця форма освіти є своєчасною і прогресивною, щодо вимог сучасності бо студенти вже працевлаштовані.

З 2020 року спільно з благодійним фондом Дениса Парамонова започатковано іменні стипендії для  здобувачі вищої освіти, за напрямом підготовки по кафедрі технології м'яса і м'ясних продуктів, з можливістю подальшого працевлаштування випускників на м'ясопереробних підприємствах.

На сайт кафедри

Остання зміна: 27 березня 2023

Кафедра здійснює підготовку фахівців:

освітнього ступеня «бакалавр»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології» та освітньою програмою:

  • Харчові технології та інженерія
Форма навчання Термін навчання
Денна 4 роки
Денна скорочена 2 або 3 роки
Заочна / Дистанційна 4 роки 
Заочна скорочена / Дистанційна скорочена 2 роки 6 місяців або 3 роки 6 місяців

Детальніше...

освітнього ступеня «магістр»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології»та освітньою програмою:

  • Технології зберігання, консервування та переробки м'яса
Форма навчання Термін навчання
Всі форми навчання 1 рік 4 місяці

Детальніше...

Підготовка фахівців у галузях знань 18 «Виробництво та технології» і 24 «Сфера обслуговування» за спеціальностями 181 «Харчові технології» і 242 «Туризм» та міждисциплінарною освітньо-науковою програмою:

  • Промислові та крафтові технології для HoReCa в туризмі
Форма навчання Термін навчання
Денна 1 рік 9 місяців

Детальніше...

наукового ступеня «доктор філософії»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології»

Форма навчання Термін навчання
Всі форми навчання 4 роки

 

наукового ступеня «доктор наук»

Підготовка фахівців у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології»

Форма навчання Термін навчання
Денна 2 роки

 

Навчання студентів на кафедрі поєднує фахову підготовку технолога зі здобуттям практичних знань та навичок на провідних підприємствах харчової промисловості під час проходження виробничої, технологічної та переддипломної практик.

Заочна форма навчання дає можливість отримати освітні ступені «Бакалавр» та «Магістр» без відриву від виробництва. Можливо навчання за скороченим терміном для осіб, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста або освітній ступінь молодшого бакалавра.

Навчальні дисципліни, які викладаються кафедрою

БАКАЛАВРИ
Назва Робочі програми
2023 року
Робочі програми
2022 року
Робочі програми
2021 року
Робочі програми
2020 року
Анатомія сільськогосподарських тварин і птиці 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181
Біотехнологічні та фізико-хімічні основи харчових виробництв 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)
181 (ХТІ) скор.
181
Вступ до харчових технологій: практичні і теоретичні аспекти 181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181
Вхідний контроль сировини харчових виробництв 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)  
Загальні технології харчових виробництв       151
Загальні харчові технології   162 (БФПХП)   162
Інжинірінг харчових виробництв. Модуль 2. Технологічне проєктування 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)    
Комплексна дисципліна. Контроль якості та безпечності харчових продуктів 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) дфн, ск
181 (ХТІ) зфн
   
Комплексна дисципліна. Харчові технології 181 (ТЕБХП)
181 (ХТІ)
181 (ХТІ) дфн, ск
181 (ХТІ) зфн
   
Контроль якості та безпечності харчових продуктів     181 (ХТІ) 181(2к)
181(ден.скор.зао.)
М’ясні технології. Модуль 1. Технології первинної переробки сільськогосподарських тварин і птиці 181 (ХТІ)   181 (ХТІ) 181
М’ясні технології. Модуль 2. Технологія м’ясних і м’ясомістких консервів       181
М’ясні технології. Модуль 3. Технології ковбасного виробництва       181
М’ясні технології. Модуль 4. Технології м’ясних напівфабрикатів та солених виробів       181
Моделювання і оцінка якості м’ясних продуктів 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181
Моніторинг виробничих процесів 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) дфн, зфн.ск
181 (ХТІ) дфн.ск
  181
Науково-практичні основи виробництва м’ясних продуктів     181(ХТІ) 181(ХТІ)
Основи кріогенних і сушильних технологій 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)  
Основи технології м'ясних виробів HoReCa   181 (ХТІ)   181(ХТІ)
Основи управління якістю та безпечністю харчових продуктів. Модуль 1. Нормативні документи в харчовій промисловості 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)   181
Проектування харчових виробництв   181 (ХТІ) 5к зфн 181 (ХТІ)  
Санітарія в м’ясній галузі 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181 (ХТІ) 181
Сировина для харчових продуктів 181 (ХТІ) 181 (ХТІ)   181
Технології переробки вторинних продуктів м’ясної галузі 181 (ХТІ)     181
Харчові технології   181 (ТЕБХП) 181 (ХТІ)
181 (ТЕБХП)
181(2к)
181(ден.скор.зао.)
181(ТЕБХП)

 

МАГІСТРИ
Назва Робочі програми
2023 року
Робочі програми
2022 року
Робочі програми
2021 року
Безвідходні та ресурсоощадні технології м’ясної галузі   181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя)
Інноваційні технології м’ясних і м’ясомістких продуктів 181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя)
Інноваційні технології пакування і логістики харчових продуктів   181 (ТЗКПМя)  
Інноваційні харчові інгредієнти у технологіях м’ясних і м’ясомістких продуктів   181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя)
Логістика і моніторинг виробництва продуктів мясної галузі   181 (ТЗКПМя)  
Логістика та моніторинг виробництва продуктів м’ясної галузі     181 (ТЗКПМя)
Логістичний аналіз і моніторинг харчового ланцюга м'ясопереробного виробництва   181 (ТЗКПМя)  
Менеджмент якості та безпечності продуктів м'ясної галузі 181 (ТЗКПМя)    
Менеджмент якості та безпечності харчових продуктів   181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя)
Методи оптимізації процесів виробництва м’ясних і м’ясомістких продуктів      
Науковi основи безвiдходних технологiй вiдновлювалноi сировини   181 (ТЗКПМя)  
Науково-дослідницький практикум   181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя)
Оптимізація та статистичні методи аналізу в харчових технологіях. Модуль 1. Оптимізація технологічних процесів виробництва м'ясних і м'ясомістких продуктів   181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя)
Технологія м’ясних продуктів спеціального призначення   181 (ТЗКПМя) 181 (ТЗКПМя)
Технологii м'ясопродуктiв iз нетрадицiйноi м'ясноi сировини   181 (ТЗКПМя)  
Харчовi iнгредieнти для спецiального харчування   181 (ТЗКПМя)  
міждисциплінарна освітньо-наукова програма
ПРОМИСЛОВІ ТА КРАФТОВІ ТЕХНОЛОГІЇ ДЛЯ HORECA В ТУРИЗМІ
Інноваційні промислові та крафтові технологіі для HoReCa 181 242 181 242  
Інноваційні технології пакування і логістики харчових продуктів 181 242 181 242  
Інноваційні харчові інгредієнти у крафтових технологіях 181 242 181 242  
Менеджмент якості та безпечності харчових продуктів для HoReCa 181 242 181 242  
Науково-дослідницький практикум 181 242 181 242  
Оптимізація, моделювання та статистичні методи аналізу в харчових технологіях 181 242 181 242  
Технологія м'ясних продуктів спеціального призначення 181 242    

 

ДОКТОР ФІЛОСОФІЇ
Назва Робочі програми
2023 року
Робочі програми
2022 року
Робочі програми
2021 року
Робочі програми
2020 року
Актуальні проблеми харчових технологій 181 (ХТ)   181 (ХТ) 181
Інструментальні та фізико-хімічні методи кількісного і якісного аналізу 181 (ХТ) 181 (ХТ) 181 (ХТ)  
Методи інтенсифікації технологій м'ясних, молочних та продуктів гідробіонтів 181 (ХТ)      
Методи інтенсифікації технологій харчових продуктів   181 (ХТ) 181 (ХТ)  
Методи наукових досліджень та планування експерименту   181 (ХТ) 181 (ХТ)  
Наукові засади високо- і низькотемпературного оброблення харчових продуктів   181 (ХТ) 181 (ХТ)  
Наукові основи формування реологічних властивостей харчових продуктів   181 (ХТ) 181 (ХТ)  
Технічні молочно-білкові інгредієнти у харчових технологіях 181 (ХТ)      
Технології регуляції умов консервування і зберігання харчових продуктiв з використанням розумної упаковки   181 (ХТ) 181 (ХТ)  

 

Науково-дослідна робота студентів кафедри технології м'яса і м'ясних продуктів починається і здійснюється як у навчальний, так і в позаурочний час – у процесі творчої самостійної діяльності. Її метою є формування наукового світогляду, сприяння особистісному професійному спрямуванню, розвитку творчого мислення та індивідуальних здібностей, закріплення навичок самостійного науково-дослідної роботи. Залучення талановитої молоді до НДР – створення на кафедрі творчих колективів, наукових шкіл, виховання та підготовка молодих вчених. Серед викладачів 80% - випускники кафедри. Кафедра пишається своїми випускниками, які прославляють alma mater професіоналізмом, успішною кар'єрою та досягненнями.

Тематика науково-дослідної роботи викладачів кафедри охоплює такі основні напрями:

  • розроблення технології раціонального зберігання, консервування та перероблення продуктів і сировини м'ясожирового та м'ясопереробного комплексів;
  • розроблення ресурсоощадних технологій м'ясопродуктів за допомогою фізико-хімічних та біохімічних методів оброблення сировини з метою підвищення функціональних та технологічних властивостей;
  • технологічні аспекти комплексного перероблення сировини при виробництві екологічно безпечних продуктів загального і спеціального призначення;
  • наукові і практичні аспекти вдосконалення традиційних і розроблення нових технологій м'ясопродуктів з нетрадиційної м'ясної сировини;
  • технологічні аспекти комплексного перероблення та використання вторинних ресурсів м'ясної галузі.

Напрямки роботи передбачають розроблення та вдосконалення існуючих технологій з урахуванням сировинної бази, технологічного обладнання та вимог до якості готової продукції в Україні.

Наукова новизна дослідницької роботи викладачів кафедри підтверджена патентами України на винахід, основні з яких впроваджені в навчальний процес кафедри при викладені спецдисциплін. Практичні результати досліджень впроваджуються на підприємствах харчової промисловості.

1967 рік

створена кафедра технології і обладнання виробництв м’ясної і молочної промисловості

1969 рік

реорганізована в кафедру технології і обладнання підприємств м’ясної промисловості

1970 рік

назва змінена на – кафедру технології м’яса та м’ясних продуктів

1998 рік

реорганізована в кафедру технології м’яса, м’ясних та олієжирових продуктів

2011 рік

реорганізована в кафедру технології м’яса і м’ясних продуктів