Н У Х Т

Досвід організації дуальної освіти в Німеччині презентували у НУХТ німецькі фахівці

07 червня 2019

Досвід організації дуальної освіти в Німеччині презентували у НУХТ німецькі фахівці

7 червня до університету завітали експерти німецької організації роботодавців «NORDMETAL» Гюнтер Трепте і Генрі Ціммерманн та заступник директора Департаменту розвитку трудового потенціалу та корпоративної соціальної відповідальності Федерації роботодавців України Анатолій Гармаш.

Гості зустрілися з ректором Анатолієм Українцем, проректором з науково-педагогічної та виховної роботи Ларисою Арсеньєвою і проректором з наукової роботи Олександром Шевченком, де обговорили нову стратегію впровадження дуальної освіти в нашому університеті з урахуванням досвіду німецьких колег.

У ході візиту до НУХТ експерти провели також семінар «Дуальна освіта на підприємствах малого та середнього бізнесу: досвід Німеччини», у якому взяли участь керівники навчальних підрозділів нашого університету і викладачі випускових кафедр.

Засновником дуальної освіти вважається саме Німеччина. Саме від неї цю систему підготовки фахівців перейняли Канада, Австрія та інші країни. Тож досвід німецьких колег дуже зацікавив наш колектив.

Генрі Ціммерманн презентував дві моделі дуальної освіти, що працюють за ініціативи «NORDMETAL», – у Nordakademie – приватному вищому навчальному закладі, заснованому 25 років тому, як пілотний для розроблення і запровадження дуальної освіти, і у Технічному університеті Гамбурга, державному вищому навчальному закладі, де дуальна освіта була впроваджена й успішно реалізується вже 15 років поспіль. Концепція дуальної освіти в останньому полягає у спільному розроблені навчальних планів вибіркових дисциплін підготовки фахівців роботодавцями і вишем.

Фахівець розповів як поступово роботодавці, відчуваючи гостру потребу у кваліфікованих кадрах інженерного спрямування, прийшли до необхідності активно долучатися до фахової підготовки таких кадрів. При чому популяризувати технічні науки вони починають ще з дитячого садочка і школи, організовуючи кампуси, зокрема з робототехніки. Він навів дані про витрати і вигоди підприємств при підготовці студентів за дуальною формою, охарактеризував переваги для роботодавців і для студентів, поділився досвідом роботи цієї форми у компаніях малого і середнього бізнесу й розказав про соціальне партнерство та відбір кандидатів на дуальне навчання.

У свою чергу заступник директора Департаменту розвитку трудового потенціалу та корпоративної соціальної відповідальності Федерації роботодавців України Анатолій Гармаш прокоментував готовність українських роботодавців фінансувати підготовку спеціалістів за дуальною формою навчання. Він навів приклади (поки що їх мало) успішної реалізації такої моделі в Україні й наголосив, що роботодавці зацікавлені також і у науковій компоненті підготовки фахівців, у їх фундаментальній освіті. Проте, роботодавцю потрібен спеціаліст, який би був підготовлений відповідно до його потреб. І це має бути спільним завданням закладу вищої освіти і роботодавця. Він нагадав, що наразі у Міністерстві освіти і науки України готуються нормативні документи для впровадження системи дуальної освіти в нашій країні. Щодо позиції Федерації роботодавців, то вона полягає у тому, що дуальна освіта має бути повноцінною, із офіційним укладенням трьохсторонньої угоди зі студентом, де кожна зі сторін (роботодавець, виш, студент) несе свою відповідальність. Спеціаліст наголосив, що для Федерації це питання є пріоритетним, проте, є розуміння того, що дуальна освіта не може бути масовим явищем. У Німеччині, наприклад, лише близько 20% підприємств готові фінансувати дуальну форму освіти.

Крім того, пан Гармаш є представником від роботодавців у Національному агентстві із забезпечення якості вищої освіти, яке крім інших своїх повноважень займатиметься і акредитацією освітніх програм вишів. Фахівець нагадав, що одним із критеріїв оцінювання поданих до акредитації програм буде їх узгодження із роботодавцями, а також моніторинг професійної успішності випускників за цими програмами. Тож роботодавці України, нарешті, стають активними учасниками процесу підготовки спеціалістів для усіх галузей економіки.

Отримана від експертів інформація спонукала наших викладачів і науковців до активного обговорення й великої кількості запитань до доповідачів.

Наприкінці семінару проректор Лариса Арсеньєва щиро подякувала учасникам заходу й побажала усім натхнення й успішного використання досвіду німецьких колег у вдосконаленні системи дуальної освіти в нашому університеті. Адже перший успішний досвід запровадження цієї форми навчання окремі кафедри нашого вишу вже мають.

Нагадаємо, що дуальна система освіти передбачає поєднання аудиторного навчання та навчання на виробництві, яке не потрібно плутати з практикою. У цьому випадку молодого фахівця навчальний заклад готує разом із підприємством. Компанія визначає потрібні їй спеціальності, надає свої пропозиції щодо формування відповідних навчальних планів і фінансує навчання студентів, які обрали ці спеціальності. При цьому студенти одразу починають навчання і на підприємстві, отримуючи заробітну плату незалежно від того, де цього місяця навчаються – у виші чи у компанії.   

Опублікований: 07-06-2019
Читайте також:
Талантами багаті у Смілянському коледжі харчових технологій НУХТ

Стало прекрасною традицією міста Сміла проводити фестиваль-конкурс «Сузір’я талантів багатодітної родини». Цього року Смілянський коледж харчових технологій НУХТ представляла плеяда талановитої молоді. Приємно відзначити, що всі учасники стали переможцями у своїй номінації . Найкращими стали: - у номінації«Вокальне мистецтво»: 1 місце - Іван Те...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Талантами багаті у Смілянському коледжі харчових технологій НУХТ 21 червня 2018

У Свалявському технічному коледжі НУХТ відбулося практично-семінарське заняття з охорони праці

З метою засвоєння теоретичних знань студентів і реалізації робочого плану заходів з нагоди відзначення Всесвітнього дня охорони праці у 2018 році, що проходить під девізом «Захищене і здорове покоління», 10 травня у Свалявському технічному коледжі НУХТ відбулося цікаве практично-семінарське заняття з охорони праці, в якому, крім викладачів, предста...

ЧИТАТИ ДАЛІ

У Свалявському технічному коледжі НУХТ відбулося практично-семінарське заняття з охорони праці 11 травня 2018

Студенти Сумського коледжу харчової промисловості НУХТ вперше в історії стажувалися в готелях Болгарії

12 вересня 2018 року відбулася зустріч студентів і викладачів Сумського коледжу харчової промисловості НУХТ із директором Міжнародного коледжу індустріалізації та захисту населення від лих і аварій (Республіка Болгарія, м. Варна) Петром Сиротіним. Під час зустрічі студенти, що вперше в історії коледжу пройшли стажування в готелях Болгарії, звітува...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Студенти Сумського коледжу харчової промисловості НУХТ вперше в історії стажувалися в готелях Болгарії 13 вересня 2018

Майбутні економісти знайомляться з виробництвом

Студенти 2 і 3 курсів економічного відділу Свалявського технічного коледжу НУХТ під керівництвом викладачів побували на практичних заняттях на виробництві. Другокурсники знайомилися з діяльністю ФГ «Закарпатшампіньйон», третьокурсники –  ПрАТ «Єврокар» – офіційного постачальника автівок «Skoda» в Україні. Головний технолог «Закарпатшампіньйон» Вас...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Майбутні економісти знайомляться з виробництвом 19 квітня 2019