Н У Х Т

Актуальні проблеми хімії та хімічної технології обговорили в університеті

29 листопада 2024

Актуальні проблеми хімії та хімічної технології обговорили в університеті

21-22 листопада на базі кафедри технології жирів, хімічних технологій харчових добавок та косметичних засобів відбулася ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми хімії та хімічної технології».

Онлайн-формат дав можливість долучитися до участі в івенті науковцям, викладачам ЗВО, докторантам, аспірантам, практикам з Австрії, Бразилії, Болгарії, Великої Британії, Латвії, Туреччини, Швейцарії, Португалії, які представляли факультет харчової науки і технології Університету Природних ресурсів та природничих наук (м. Відень), Університет «Юзунджу Йил» (м. Ван), факультет інженерії університету Порту, Університет Траз-уж-Монтіш і Алту-Доуру, Штатний університет міста Понта-Ґросса, факультет науки і технологій Інституту хімічної фізики та факультет медицини і наук про життя, факультет хімії Латвійського університету, Університет харчових технологій, Коледж Північно-Східної Шотландії, Швейцарську вища технічну школу Цюріха та Емпа.

Не менш широким було і представництво вітчизняних учасників – 24 заклади вищої освіти, 5 наукових інститутів, науковий центр, два державних підприємства, фаховий коледж, ліцей і школа з Києва, Харкова, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, Львова, Чернівців, Івано-Франківська, Мелітополя, Черкас, Краматорська, Хмельницького.

Київ традиційно представляли науковці та викладачі Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київського національного університету імені Тараса Шевченка, ДП «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л. І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України», ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», Національного університету біоресурсів і природокористування України, Національного транспортного університету, Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України, Київського кооперативного інституту бізнесу і права, Інституту біоорганічної хімії і нафтохімії ім. В. П. Кухаря НАН України, Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України.

Потужно була представлена команда харків’ян – Інститут монокристалів НАН України, Інститут хімії функціональних матеріалів Державної наукової установи «Інститут монокристалів» НАН України, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», хімічний факультет Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Державний біотехнологічний університет, Український науково-дослідний інститут олій та жирів Національної академії аграрних наук України.

Активно включилися в роботу конференції представники Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного університету «Львівська політехніка», Запорізького національного університету, Національного університету «Запорізька політехніка», Черкаського державного технологічного університету, Херсонського національного технічного університету, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Донбаської державної машинобудівної академії, Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, Буковинського державного медичного університету.

Щорічні партнери і друзі з м. Дніпра – Український державний університет науки і технологій, ННІ «Український державний хіміко-технологічний, Національний дніпропетровський університет, Дніпровський державний медичний університет, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара представили близько 20 публікацій.

Учасників наукового зібрання тепло привітав і побажав цікавих доповідей та плідних обговорень проректор нашого університету з наукової роботи Сергій Токарчук. Модерувала роботу науковців гарантка освітньо-професійної програми «Хімічні технології косметичних продуктів та харчових добавок», доцентка Олена Подобій.

На пленарному засіданні учасники конференції заслухали низку актуальних, різнопланових доповідей.

До світу нанотехнологій і нанохімії залучила доповідь «Оптичні властивості та термочутливість квантових точок AgInS2 та AgInS2/ZnS, вбудованих у сольові та полімерні матриці» проректора Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, д.х.н, професора Юрія Халавки. Науковець ознайомив слухачів із квантовими точками AgInS2 і AgInS2, легованими ZnS, які були вбудовані в мікромасштабні сферичні матриці BaSO4 і CaCO3 шляхом спільного осадження та у плівки PDDA за допомогою техніки шар за шаром. Доповідач зазначив, що енергодисперсійний рентгенівський аналіз підтвердив однорідний розподіл квантових точок всередині матриць. Досліджений вплив інкапсуляції на оптичні властивості квантових точок і залежність спектрів фотолюмінесценції від температури, показав подібний вигляд спектрів і однакове положення максимуму випромінювання для композитів з BaSO4 і CaCO3 свідчать про те, що природа матриці істотно не впливає на спектральні характеристики квантових точок. Якщо ж застосувати композити на основі CaCO3 при високих температурах, яке є обмеженим через деградацію, то композити з BaSO4 демонструють високу стабільність і термочутливість (1,89 ± 0,0012 %/K). Таким чином, композити, які вивчалися авторами дослідження, добре підходять для перетворення світла та оптичного вимірювання температури.

Гість із Туреччини, професор, доктор наук Юксель Акинай (Університет Юзунджу Йил м. Ван) доповів про функціональні двовимірні матеріали, отримані із Н-фази, карбідів K-каппа та карбідів b-мангану.

Захопливою і жвавою була доповідь к.м.н., токсикологині, оцінювачки безпечності косметичних засобів Наталії Бубало. Фахівчиня представила багато пізнавальної і корисної інформації щодо оцінювання безпечності косметичних продуктів згідно з вимогами технічного регламенту на косметичну продукцію. Вона детально розглянула усі пункти технічного регламенту, окрему увагу приділивши п.6 ТР «Косметична продукція, яка надається на ринку, повинна бути безпечною для здоров’я людини за звичайних або обґрунтовано передбачуваних умов використання». Доповідачка зазначила, що відповідальна особа зобов'язана підготувати звіт про безпечність для кожного продукту, а також дала відповідь на питання, хто має право здійснювати оцінювання безпечності косметичної продукції.

Цікавими доповідями й активними дискусіями була сповнена подальша робота науковців.

Оргкомітет висловлює щиру подяку усім учасникам конференції й уже готує збірник тез, який незабаром буде оприлюднений на нашому сайті.

Дякуємо нашим Захисникам і Захисницям за можливість продовжувати наукові дослідження і презентувати їх результати колегам! Разом до Перемоги!

Опублікований: 29-11-2024
Читайте також:
З принципами НАССР познайомила виробничників доцентка кафедри експертизи харчових продуктів

Інститутом підготовки фахівців Національного органу стандартизації було організовано навчання для керівного складу працівників компанії «Арго регіон» у рамках теми «Практичні аспекти розроблення та впровадження процедур, заснованих на принципах НАССР». До програми навчання була залучена доцентка кафедри експертизи харчових продуктів Вікторія Кійко...

ЧИТАТИ ДАЛІ

З принципами НАССР познайомила виробничників доцентка кафедри експертизи харчових продуктів 25 жовтня 2023

Цикл лекцій і семінарів від киргизького фахівця прослухали наші здобувачі освіти й викладачі

Про традиційні молочні напої країн Центральної Азії, про цінність кумису та інших напоїв наші студенти і викладачі дізналися під час циклу лекцій і семінарів, які проходили у рамках конференції «Ресурсо- та енергоощадні технології виробництва і пакування харчової продукції – основні засади її конкурентоздатності». Перші лекцію та семінар, присвяче...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Цикл лекцій і семінарів від киргизького фахівця прослухали наші здобувачі освіти й викладачі 11 грудня 2020

Науковці університету – лауреати премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій

18 травня у рамках святкування Дня науки в Міністерстві освіти і науки України міністр Лілія Гриневич вручила премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій. Цього року з 17 поданих заявок конкурсний Комітет відібрав 5 найкращих робіт, авторські колективи яких отримали Премії. Надзвичайно приємно, що серед ...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Науковці університету – лауреати премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій 21 травня 2018

Дистанційне навчання: точки дотику

Колектив кафедри біотехнології і мікробіології, крім безпосередньої підготовки фахівців-біотехнологів, забезпечує опанування основ загальної та галузевої мікробіологій для здобувачів інших навчальних структур університету. Для майбутніх технологів різних галузей харчової промисловості знання з мікробіології є невід’ємною складовою якісної професій...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Дистанційне навчання: точки дотику 28 квітня 2022