Н У Х Т

Від цікавої молекули до «Біомонополії»: як магістранти опановують новітні біотехнології

26 грудня 2023

Від цікавої молекули до «Біомонополії»: як магістранти опановують новітні біотехнології

Кінець семестру – час не лише для підсумків, а й для того, аби поділитися «рецептами» того, як зробити навчання цікавим марафоном з новими відкриттями та «крутими фішками» у прямому сенсі цього слова. Як приклад інтеграції активних методів навчання у підготовку магістрантів-біотехнологів, можна згадати креативні завдання з дисципліни «Новітні напрями у біотехнології. Модуль 1. Інновації у біотехнології».

Під час опанування цієї дуже важливої для майбутнього професійного розвитку дисципліни магістранти під керівництвом лекторки, доцентки Вікторії Красінько випробовували нові методи навчання, які виявилися цікавими та захопливими і надовго збережуться у пам’яті. Студенти створювали тематичну настільну гру та влаштовували цілі театралізовані виступи, де розповідали про ДНК і ферменти так, наче це казка для малюків.

Захопливий процес створення гри «Біомонополія» передбачав кілька етапів. Починаючи від розроблення ігрового поля та наповнення його секторів, до складання сценарію. Це означало розроблення правил, ігрових карток з фішками, бонусами та невизначеностями, які постійно супроводжують біотехнологічні процеси, а також створення різних ігрових ситуацій, що відображали реальні виклики біотехнологічного ринку.

У цілому ця гра була спрямована на вивчення динаміки світового ринку біотехнологій. Починаючи з підґрунтя та передісторії світового ринку, магістранти аналізували фактори, які сприяють його розвитку, а також виділяли передові країни у цій сфері. Це дозволило студентам краще розуміти складнощі та перспективи новітньої біотехнологічної індустрії.

Крім теоретичних знань, магістранти креативно підійшли до забезпечення гри практичним інвентарем, зокрема гральними кубиками та фішками. Це дозволило їм не лише сприймати інформацію, але й випробовувати її у формі цікавої та динамічної гри, створеної власноруч.

А ще на одному з практичних занять здобувачі освіти, виконуючи завдання лекторки, влаштували справжню наукову виставу, перетворивши складні теми у захопливі перформанси. Тут були і «картини словами», коли студенти розповідали про ДНК та ферменти просто і доступно, як для дітей. Перед слухачами розгорталися мініатюрні вистави про казковий внутрішній світ живих клітин. Для початку магістранти описали ДНК як найцікавішу «книгу життя». Вони заохочували слухачів уявити собі свою власну книгу рецептів, у яких розкривається секрет їхнього життя. Ці рецепти складаються лише з чотирьох букв азотистих основ – А, Т, Ц і Г, і за їхньою допомогою формуються всі частини нашого живого світу. Фігурували у виступах магістрантів і власні «казкові» персонажі. З їхньою участю була створена чарівна історія, яка захопила уяву всіх присутніх: «…У маленькій клітині жили герої: Нуклеаза, ДНК-полімераза, Лігаза та сама ДНК.. Нуклеаза виявляла погані зміни у ДНК, Лігаза використовувала свій чарівний клей, а ДНК-полімераза копіювала ДНК для відновлення порядку. Завдяки цій захопливій команді, клітина врешті-решт відновила свою гармонію». Ця творча та натхненна вистава продемонструвала, як активні методи навчання можуть перетворити навчальний процес у цікаву подорож до світу новітніх біотехнологій.

Такий підхід став яскравим прикладом впровадження активних форм навчання. Магістранти не просто грали в гру та розповідали історії, вони створювали цілі міні-світи, де складні наукові поняття ставали доступними й цікавими для всіх. Ця ініціатива дозволила їм не лише збагатити свої знання з дисципліни, але й розвинути навички командної роботи, покращити розуміння глибинних процесів, які відбуваються на клітинному рівні, навички аналізу ринку та прийняття рішень у складних умовах. Вона стала важливим кроком у впровадженні практичного досвіду в академічний процес і підвищенні мотивації студентів.

Опублікований: 26-12-2023
Читайте також:
Переможці Всеукраїнського проекту «Харчові технології 2018» повернулися з ISM 2018

Нещодавно переможці Всеукраїнського проекту «Харчові технології 2018» повернулися з Міжнародної кондитерської виставки ISM 2018 у Кельні (Німеччина). Для студентів дуже важливо постійно підживлювати свій ентузіазм по відношенню до обраної спеціальності. Якщо довгий час вивчати лише суху теорію, то рано чи пізно нудьга візьме верх. Нині для повноцін...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Переможці Всеукраїнського проекту «Харчові технології 2018» повернулися з ISM 2018 08 лютого 2018

Забезпечення якості онлайн-освіти: поради від фахівців Quality Matters

Викладачі університету долучилися до вебінару «Забезпечення якості онлайн-освіти», організованого Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти спільно з глобальною організацією із забезпечення якості Quality Matters (QM). Спікерки з QM надали поради з дизайну та структури онлайн-занять, розповіли про шляхи залучення здобувачів освіт...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Забезпечення якості онлайн-освіти: поради від фахівців Quality Matters 02 травня 2023

Старт SMART-лекторію 2023-2024 на кафедрі мехатроніки та пакувальної техніки

На кафедрі мехатроніки та пакувальної техніки за доброю традицією стартував SMART-лекторій 2023-2024. З першою лекцією виступив доктор технічних наук, професор, провідний науковий співробітник, дійсний член Академії технічних наук України, провідний аудитор Юрій Сухенко. Лекційні матеріали були пов’язані з темою «Філософія ISO 9001– фундамент впров...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Старт SMART-лекторію 2023-2024 на кафедрі мехатроніки та пакувальної техніки 02 жовтня 2023

Навички роботи з платформою «Web of Science» опанувала завідувачка кафедри фізики

На минулому тижні відбулися два останні онлайн-вебінари, які організовуються компанією «Clarivate Analytics» в Україні в рамках підтримки користувачів, що отримали доступ до платформи «Web of Science» за кошти держбюджету (за результатами конкурсу МОН та НАН). Нагадаємо, що науково-педагогічні працівники та здобувачі нашого університету також мают...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Навички роботи з платформою «Web of Science» опанувала завідувачка кафедри фізики 18 листопада 2020