Н У Х Т

У МОН назвали ТОП-10 новацій проєкту Умов прийому до вишів у 2020 році

29 серпня 2019

У МОН назвали ТОП-10 новацій проєкту Умов прийому до вишів у 2020 році

Мінімальні зміни в строках вступної кампанії, більша увага до вступників із особливими освітніми потребами, поширення практики подання заяв через електронні кабінети. Ці та інші новації увійшли до проєкту Умов прийому до вишів на 2020 рік, який був опублікований для громадського обговорення 28 серпня 2019 року на сайті МОН. Надіслати пропозиції можуть усі охочі до 28 вересня на пошту kernychna@mon.gov.ua

«Останні 2 роки вступна кампанія проходить у найбільш комфортних і зручних умовах, без нарікань та скандалів. Наш секрет – завчасне планування усіх новацій і ретельна підготовка системи та вступників до них. Не зраджуючи сталим практикам, ми вже зараз, 28 серпня 2019 року, оприлюднюємо до громадського обговорення Умови прийому до вишів на 2020 рік. Документ містить багато цікавих і корисних новацій, які зроблять систему ще прозорішою та ефективнішою. Наприклад, цьогоріч ми успішно провели єдиний конкурс із Міністерством охорони здоров’я, наступного року приєднується також Державна фіскальна служба. Ми сподіваємося залучити до цього конкурсу ще заклади Державної служби статистики та Міністерства культури. Тоді ми матимемо справжній національний конкурс, де місце ходить за студентом незалежно від відомчих ознак закладу. Зараз усі охочі можуть внести свої пропозиції, і ми, звісно, запрошуємо вас це робити», – зазначила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Так, у розміщеному проєкті можна визначити ТОП-10 основних змін:

1. Вступники на базі 11-ти класів зможуть подати на бюджет 5 заяв на будь-яку кількість спеціальностей. Цього року вони могли використовувати до 7 заяв на 4 спеціальності. Зміна зумовлена тим, що 35,8% вступників, які отримали бюджетні місця за 6-м пріоритетом, відмовилися від них, за 7 пріоритетом - 42,4%. Кількість заяв на контракт традиційно не обмежуватиметься.

2. Для вступу або переведення на бюджет мінімальний конкурсний бал вступника має бути не менш як 125.

3. Уперше буде держзамовлення на підготовку молодших бакалаврів як на ступінь вищої освіти. Важливо, що для цих вступників не діятиме поріг 125 конкурсних балів для участі у конкурсі на бюджет.

4. Для вступу вперше прийматимуть сертифікати ЗНО 4 років: 2017 (окрім іноземних мов), 2018, 2019 та 2020 років із усіх предметів.

5. Якщо людина з особливими освітніми потребами подаватиме документи для вступу на спеціальність, де передбачені вступні іспити, творчий конкурс або співбесіда, заклад має забезпечити умови для проходження таких випробувань. Раніше організація такого вступу залишалася на розсуд приймальної комісії кожного окремого закладу.

6. Цього року вступникам на лікарські спеціальності («Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія») потрібно було мати не менш як 150 балів із другого та третього конкурсних предметів, щоб взяти участь у конкурсному відборі. Проєктом Умов ця вимога зберігається, однак вона НЕ буде поширюватися на вступників, які мають конкурсний бал більш як 175.

Разом із тим, мінімальний конкурсний бал для вступу на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини», а також «Фармація, промислова фармація» (магістра на базі повної загальної середньої освіти) збільшується до 150.

7. Для вступу на бакалавра на основі молодшого спеціаліста треба буде обов'язково подавати сертифікат ЗНО з української мови та літератури. Крім того, для навчання за спеціальністю «Економіка» та спеціальностями галузей знань «Управління та адміністрування» та «Публічне управління та адміністрування» додатково треба буде подавати сертифікат ЗНО з математики (математики або історії України для вступу на контракт).

8. 2019 року вперше відбувся єдиний широкий конкурс МОН і МОЗ на медичні спеціальності. 2020-го широкий конкурс також планується провести з Державною фіскальною службою.

9. Подавати заяви через електронні кабінети зможуть також вступники до магістратури на основі бакалавра. Це потрібно для того, щоб підвищити рівень прозорості вступу.

Окрім того, можливість подачі документів через е-кабінети буде у вступників, які мають право на пільги. У кабінет вони зможуть завантажити сканкопії документів, які підтверджують право на пільгу. До цього ж такі вступники, щоб скористатися пільгами, мали подавати документи в паперовій формі виключно до приймальних комісій.

10. 2020 року планується розширити перелік спеціальностей, на які треба буде складати єдиний вступний іспит з іноземної мови за технологією ЗНО. Так, у 2018 році таких спеціальностей було 18, у 2019 – 32, у 2020 році складання ЄВІ передбачено для більш як 80 спеціальностей.

Важливо, що в проєкті внесені мінімальні зміни щодо термінів вступу. Зокрема, для реєстрації заяв через електронні кабінети планується виділити 10 днів – з 13 до 22 липня.

Опублікований: 29-08-2019
Читайте також:
Розв’язання складних спеціалізованих задач до снаги здобувачам-хімтехнологам

На кафедрі технології жирів, хімічних технологій харчових добавок та косметичних засобів відбулися публічні захисти кваліфікаційних робіт здобувачів освітньої програми «Хімічна технологія» за спеціальністю 161 «Хімічні технології та інженерія» освітнього ступеня «Бакалавр» денної форми навчання. Екзаменаційна комісія у складі: д.т.н., професорки, ...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Розв’язання складних спеціалізованих задач до снаги здобувачам-хімтехнологам 18 червня 2021

Українки у науці, яким аплодує світ: здобувачка-теплоенергетик взяла участь у конференції

Здобувачка 4 курсу освітньої програми «Теплоенергетика та енергоефективні технології» Навчально-наукового інженерно-технічного інституту ім. акад. І.С. Гулого Софія Бойко взяла участь у конференції «Українки у науці, яким аплодує світ», присвяченій Міжнародному дню жінок та дівчат у науці. Захід організували Громадська організація Центр «Розвиток ...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Українки у науці, яким аплодує світ: здобувачка-теплоенергетик взяла участь у конференції 29 лютого 2024

Презентацію проекту «СТОП Фальсифікат» відвідали викладачі кафедри експертизи харчових продуктів…

Викладачі кафедри експертизи харчових продуктів, доценти Оксана Мельник і Оксана Шульга та старший викладач Анастасія Чорна 14 листопада 2019 року відвідали прес-конференцію проекту «СТОП Фальсифікат» в Укрінформі. Питання безпечності та якості харчових продуктів має важливе значення для кожного громадянина. Діючий мараторій на перевірки підприємс...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Презентацію проекту «СТОП Фальсифікат» відвідали викладачі кафедри експертизи харчових продуктів… 15 листопада 2019

Профкомівці Навчально-наукового інженерно-технічного інституту ім. акад. І.С. Гулого долучилися до благодійної акції

Напередодні дня Святого Миколая  профспілкові групи кафедр на чолі з головою Профбюро Навчально-наукового інженерно-технічного інституту ім. акад. І.С. Гулого Кларою Шишковою в черговий раз взяли участь у благодійних заходах, започаткованих студентською радою інституту спільно з Благодійним фондом «Від мрії до реальності», по наданню допомоги Прилу...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Профкомівці Навчально-наукового інженерно-технічного інституту ім. акад. І.С. Гулого долучилися до благодійної акції 18 грудня 2019