Підготовка фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти у галузі знань 18 «Виробництво та технології» за спеціальністю 181 «Харчові технології» та освітньо-професійною програмою «Технології хліба, кондитерських, макаронних виробів та харчоконцентратів»
Підготовка магістрів освітньо-професійної програми «Технології хліба, кондитерських, макаронних виробів та харчоконцентратів» здійснюється на кафедрі технології хлібопекарських і кондитерських виробів та передбачає підготовку фахівців з поглибленням знань технологій, розвитком умінь наукового спрямування.
Ефективний розвиток підприємств галузі в сучасних ринкових умовах залежить від інноваційної діяльності підприємства, постійного удосконалення асортименту, проведення наукових досліджень з метою інтенсифікації процесів, проектування нових підприємств. Підготовка магістра дозволяє набуття знань та навичок для вирішення таких завдань.
Наукова робота фахівців-магістрів з технології хліба, кондитерських, макаронних виробів та харчоконцентратів зосереджена на таких питаннях:
- аналітичний патентний та літературний пошук, підбір методик досліджень та модифікація існуючих;
- розроблення нових технологій та рецептур хлібобулочних, кондитерських, макаронних виробів і харчових концентратів з метою розширення асортименту та надання їм функціональних властивостей;
- розроблення виробів дієтичного призначення;
- підбір обладнання для виробництва продукції, яке забезпечить найвищу якість і безпеку;
- розроблення та впровадження прогресивних прискорених енергозберігаючих технологій виготовлення хлібобулочних, кондитерських макаронних виробів та харчоконцентратів, оптимізація технологічних процесів;
- оформлення заявок на отримання охоронних документів інтелектуальної власності, написання звітів, рефератів, оформлення нормативної документації на нові розроблені вироби.
Підготовка магістрів за цією освітньо-професійною програмою передбачає професійну та переддипломну практику на провідних підприємствах хлібопекарської, кондитерської, макаронної та харчоконцентратної галузей різної потужності та виконання науково-дослідної роботи в межах університету за тематикою одного з наукових напрямів кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів:
- розробка інноваційних технологій різних груп харчових концентратів;
- застосування нетрадиційної сировини і добавок з метою покращання хлібопекарських властивостей борошна, інтенсифікації технологічного процесу, надання виробам оздоровчої та профілактичної дії;
- розробка інноваційних технологій кондитерських виробів спеціального, оздоровчого та дієтичного призначення;
- наукове обґрунтування та розроблення технології макаронних виробів функціонального призначення.
Під час виконання магістерської роботи здобувачі вищої освіти вирішують актуальні проблеми галузі з використанням сучасних методик досліджень, набувають навичок проведення досліджень різної складаності. За результатами дослідження передбачено публікування статей у наукових фахових журналах. Здобувачі вищої освіти виступають на міжнародних та всеукраїнських конференціях, представляють нові розробки у галузевих конкурсах (Sweets&BakeryUkraine, Хліб/КондитерЕкспо), представляють свої роботи на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, на яких посідають призові місця.
Майбутні фахівці можуть працювати:
- на підприємствах харчової промисловості;
- у науково-дослідних інститутах;
- у закладах вищої освіти;
- в органах державного управління та громадських організаціях, що здійснюють контроль за якістю та безпекою продукції;
- в органах санітарно-епідеміологічного та екологічного контролю;
- в центрах стандартизації, метрології та сертифікації продукції.
на посадах:
- директор підприємства;
- головний інженер;
- завідувач лабораторії;
- завідувач виробництва;
- інспектор з контролю якості продукції;
- спеціаліст з управління якості та безпечності харчових продуктів та виробництв;
- менеджер з продажу обладнання та сировинних інгредієнтів, добавок для галузі.
Значна увага на кафедрі приділяється розвитку наукових здібностей магістрантів, кращі з яких продовжують навчання в аспірантурі.
Нові технології та розробки виконані здобувачами вищої освіти під керівництвом наших науковців знаходять ефективне застосування та впровадження на підприємствах галузі, а навички здобуті під час навчання стають запорукою успіху майбутнього кар’єрного росту.