Н У Х Т

Інформаційні системи та штучний інтелект

Факультет автоматизації і комп’ютерних систем

Факультет автоматизації і комп’ютерних систем

Контактна інформація
01601, м. Київ, вул. Володимирська 68,
корп. А, ауд.А-429, А-430, А-441
Телефони деканату: (044) 287-91-06, (044) 287-94-40, (044) 287-96-35
e-mail: aks@doc.nuft.edu.ua

Cторінка факультету

Код та назва спеціальності

122 Комп'ютерні науки

Освітня програма

Інформаційні системи та штучний інтелект

Форма навчання

Денна

Освітній ступінь

Бакалавр

Підготовка фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти у галузі знань 12 «Інформаційні технології» за спеціальністю 122 «Комп’ютерні науки» та освітньо-професійною програмою «Інформаційні системи та штучний інтелект»

 

У Національному університеті харчових технологій підготовка фахівців зі спеціальності 122 «Комп'ютерні науки» триває вже понад 20 років. Освітню програму «Інформаційні системи та штучний інтелект» відкрито в 2019 році.

У 2023 році програма успішно пройшла державну акредитацію Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти, Сертифікат № 5224 термін дії до 01.07.2028 від 28.06.2023 р.

Мета освітньої програми полягає у підготовці фахівців, здатних до комплексного розв’язання задач розроблення, модернізації та експлуатації інформаційних систем, в тому числі систем штучного інтелекту, що передбачає здатність до аналізу предметної області, формалізації даних та знань, створення логічного інтерфейсу, формування висновків для підтримки прийняття рішень в ординарних  та позаштатних ситуаціях.

Основний фокус освітньої програми та спеціалізації полягає у підготовці освітньо-професійних кадрів, які володіють сучасними методами та інформаційними технологіями для впровадження інформаційного, математичного, програмного, технічного та організаційного забезпечення інформаційно-управляючих систем та систем штучного інтелекту в різних галузях народного господарства, в тому числі, харчової і переробної промисловості.

Особливості програми

Об'єктами вивчення є: математичні, інформаційні, імітаційні моделі реальних явищ, об'єктів, систем і процесів, предметних областей, подання даних і знань; методи і технології отримання, зберігання, обробки, передачі та використання інформації, інтелектуального аналізу даних і прийняття рішень; теорія, аналіз, розробка, оцінка ефективності, реалізація алгоритмів, високопродуктивні обчислення, у тому числі паралельні обчислення та великі дані.

Цілі навчання: підготовка фахівців, здатних проводити теоретичні та експериментальні дослідження в галузі комп’ютерних наук; здатних застосувати математичні методи й алгоритмічні принципи в моделюванні, проектуванні, розробці та супроводі інформаційних технологій; здійснювати розробку, впровадження і супровід інтелектуальних систем аналізу та обробки даних в організаційних, технічних, природничих та соціально-економічних системах.

Теоретичний зміст предметної області: сучасні моделі, методи, алгоритми, технології, процеси та способи отримання, представлення, обробки, аналізу, передачі, зберігання даних в інформаційних системах з метою їх систематизації та виявлення потрібних фактів інформаційного характеру.

Методи, методики та технології: математичні моделі, методи та алгоритми розв’язання теоретичних і прикладних задач, що виникають при розробці інформаційних систем та систем штучного інтелекту; сучасні технології і платформи програмування; методи збору, аналізу та консолідації розподіленої інформації; технології та методи проектування, розроблення та забезпечення якості складових інформаційних систем та систем штучного інтелекту; методи комп’ютерної графіки та технології візуалізації даних; технології інженерії знань, CASE-технології моделювання та проектування ІТ.

Інструменти та обладнання: розподілені обчислювальні системи; комп’ютерні мережі; мобільні та хмарні технології, системи управління базами даних та знань, операційні системи та середовища програмування.

Структура та зміст програми щорічно оновлюються відповідно до стрімких змін у галузі ІТ.

Основний принцип підготовки здобувачів за цією спеціальністю — практичне спрямування всіх дисциплін кафедри і постійний зв'язок із майбутньою діяльністю. За час роботи кафедра зарекомендувала себе випускниками, які успішно працевлаштовані в провідних ІТ-компаніях, а також підприємствах харчової та інших галузей.

Випускники коледжів НУХТ та різних інших коледжів, які отримали дипломи за спорідненими спеціальностями галузі, можуть продовжити навчання за скороченим терміном навчання.

Після завершення навчання за спеціальністю «Комп'ютерні науки» (бакалавр), випускники цілком підготовлені до роботи у комп'ютерних відділах харчових і промислових підприємств, комерційних фірм та банківських установ. Фахівець може застосувати свої знання практично в усіх сферах виробничої та невиробничої діяльності людини, де використовують інформаційні технології.

На кафедрі 5 комп’ютерних класів (по 24 сучасних ПК в кожному) із встановленим сучасним ліцензійним програмним забезпеченням та вільним доступом до Інтернет. Здобувачі опановують сучасне ліцензійне програмне забезпечення JetBrains (IntelliJ IDEA, PyCharm, PhpStorm, WebStorm, AppCode, Android Studio, CLion, DataGrip, GoLand, Rider, DataSpell, RustRover), MS Visual Studio Community, різні СУБД (MySQL, Ms Sql Server) тощо. Здобувачі можуть отримати індивідуальне програмне забезпечення на час навчання для встановлення на власній техніці.

На кафедрі кожен здобувач забезпечений окремим робочим місцем і доступом до електронних методичних ресурсів. Постійна модернізація комп'ютерної техніки дозволяє використовувати у навчальному процесі сучасні програми моделювання і проектування інформаційних систем, вивчати актуальні програмні засоби розробки спеціального програмного забезпечення.

Для виконання здобувачами самостійної і науково-дослідної роботи організовано локальну комп'ютерну мережу між аудиторіями з безкоштовним доступом в Internet. Активні здобувачі проходять підготовку і включаються до складу команд учасників всеукраїнських і міжнародних олімпіад з програмування, а саме: приймають участь у Міжнародній відкритій студентській олімпіаді з програмування імені С.О. Лебедєва та В.М. Глушкова «KPI-OPEN» на базі Київського політехнічного університету ім. І.І. Сікорського, Міжнародній Літній школі з програмування, Міжнародній Зимовій школі з програмування «Золотий байт» та інших.

 

Представники дружньої родини факультету АКС

Основні вміння:

  • Вміння застосовувати методології системного аналізу для дослідження складних проблем різної природи, методи формалізації та розв’язання системних задач, що мають суперечливі цілі, невизначеності та ризики.
  • Вміння застосовувати методи прийняття рішень в умовах визначеності, невизначеності і ризику; приймати рішення на основі теорії корисності; розробляти та реалізувати моделі прийняття рішень.
  • Вміння проектувати та розробляти програмне забезпечення із застосуванням різних парадигм програмування: структурного, об’єктно-орієнтованого, з відповідними моделями, методами та алгоритмами обчислень, структурами даних і механізмами управління.
  • Вміння реалізувати бази даних, сховища даних і бази знань для забезпечення обчислювальних потреб багатьох користувачів, обробляти транзакції.
  • Вміння проектувати та розробляти Web-орієнтовані клієнт-серверні системи; створювати інтерактивні Web-додатки, що використовують сучасні Інтернет-орієнтовані мови програмування.
  • Вміння використовувати технології OLAP та DataMining в процесі інтелектуального багатовимірного аналізу даних; розв’язувати професійні задачі з використанням методів класифікації, прогнозування, кластерного аналізу, пошуку асоціативних правил.

  • Вміння використовувати системи штучного інтелекту для розв’язання прикладних задач у різних предметних галузях; проектувати системи штучного інтелекту, експертні системи, бази знань; застосовувати методи розв’язання задач у слабоформалізованих галузях; формалізувати знання за допомогою різних способів їх подання; використовувати різні методи навчання.
  • Вміння реалізовувати високопродуктивні обчислення на основі хмарних сервісів і технологій, паралельних і розподілених обчислень.
  • Вміння розробки програмного забезпечення, програмно-апаратних систем, засобів інформаційних технологій, елементів захисту та комп’ютерних інтелектуальних систем прийняття рішень з елементами штучного інтелекту.

Усебічний зв'язок навчального процесу з науково-дослідною роботою та харчовими підприємствами дає можливість значно підвищити рівень інженерної підготовки молодих фахівців. Здобувачі набувають практичні навички під час проходження практики на підприємствах харчової галузі, у науково-дослідних інститутах, комерційних установах і фірмах по розробці програмного забезпечення за наскрізною програмою практик — виробничою та переддипломною.

Серед наявних баз практик є: Інститут кібернетики імені В.М. Глушкова та інші наукові установи НАН України, Національний транспортний університет, ПрАТ «Оболонь», хлібокомбінати, харчові підприємства галузі, відділи і кафедри НУХТ, компанії ТОВ "УНІТІ-БАРС", ТОВ Ренесас Дизайн (Україна), Boosta Inc. та інші державні й приватні підприємства. Також під час навчання здобувачі мають змогу набути досвід роботи, працюючи в Центрі інформаційних технологій НУХТ, редакційно-видавничому центрі, адмініструючи комп'ютерні класи кафедр тощо. Навчання бакалаврів завершує підготовка та захист кваліфікаційної роботи.

Починаючи з четвертого курсу здобувачі мають достатні знання для працевлаштування чи самовдосконалення у своїх інтересах. Програма підготовки включає великий перелік програмних засобів для того, щоб випускники-бакалаври працювали в ІТ сфері, виконуючи їх розробку і супровід на посадах програмістів, адміністраторів бази даних, адміністраторів інформаційних систем, інженерів з програмного забезпечення, інженерів-програмістів, архітекторів баз даних, програмістів прикладних програм, фахівців з інформаційних технологій, фахівців з розробки та тестування програмного забезпечення.

Випускники Національного університету харчових технологій та інших навчальних закладів, які закінчили навчання за спеціальністю 122 «Комп’ютерні науки», мають змогу продовжити освіту в магістратурі за освітньою програмою «Управління інформацією та аналітика даних».

Остання зміна: 08 червня 2024

Терміни та вартість навчання

Денна форма навчання 38 000 грн за два семестри Термін навчання:
3 роки 10 місяців

на основі ПЗСО

  • для вступу і на бюджет, і на контракт потрібні результати НМТ з чотирьох предметів, три з яких будуть обовʼязковими (українська мова, математика, історія України), а один предмет – за вибором учасника (українська література, географія, біологія, фізика, хімія, англійська, німецька, французька, іспанська мова);
  • замість результатів НМТ 2024 року, можна було використати результати НМТ 2022 або 2023 року, ЗНО 2021 років чи матурального іспиту;
  • вступники, які мають право на спеціальні умови вступу, зможуть узяти участь у конкурсному відборі на підставі співбесіди за тими ж предметами, які передбачено при складанні НМТ;
  • усі вступники мають написати мотиваційні листи, які додаватимуться до кожної поданої електронної заяви;
  • ...

Детальніше


на основі НРК5 (крім спеціальностей 017 "Фізична культура і спорт", 035 "Філологія", 053 "Психологія", 061 "Журналістика" та крім освітньої програми "Робототехнічні комплекси пакувальних виробництв")

  • вступники на основі НРК5 приймаються на навчання для здобуття ступеня бакалавра, зокрема зі скороченим строком навчання, з урахуванням вимог стандартів вищої освіти до рівня освіти осіб, які можуть розпочати навчання за освітніми програмами відповідної спеціальності та обсягу кредитів ЄКТС, необхідних для здобуття відповідного ступеня вищої освіти;
  • для вступу і на бюджет, і на контракт потрібні результати НМТ з чотирьох предметів, три з яких будуть обовʼязковими (українська мова, математика, історія України), а один предмет – за вибором учасника (українська література, географія, біологія, фізика, хімія, англійська, німецька, французька, іспанська мова);
  • замість результатів НМТ 2024 року, можна було використати результати НМТ 2022 або 2023 року, ЗНО 2021 років чи матурального іспиту;
  • усі вступники мають написати мотиваційні листи, які додаватимуться до кожної поданої електронної заяви;
  • ...

Детальніше

 

 

Детальніше про ВСТУП перейти