Підготовка фахівців освітньо-наукового ступеня «Доктор філософії» у галузі знань 14 «Електрична інженерія» за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»
Метою освітньо-професійної програми є підготовка висококваліфікованих, конкурентоспроможних фахівців для забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави, здатних до інноваційної, науково-дослідної, виробничої та педагогічної в рамках ЗВО діяльності з розроблення, впровадження та викладання сучасних технологій у галузі електроенергетики, електротехніки та електромеханіки.
Орієнтація освітньої програми. Міждисциплінарна та наукова підготовка здобувачів вищої освіти з електричної інженерії, прийняття ефективних наукових та практичних рішень в області електроенергетики, електротехніки та електромеханіки.
Основний фокус освітньої програми та спеціалізації. Набуття необхідних дослідницьких навиків для інноваційної, науково-дослідницької, виробничо-технологічної, організаційно-управлінської діяльності, науково-педагогічної роботи у закладах вищої освіти в області електроенергетики, електротехніки та електромеханіки, а також комерціалізації результатів дослідницької діяльності та трансферу технологій.
Розвиток вітчизняної і світової економіки відбувається на основі потужної енергетичної бази, новітніх технологій генерації, передавання і споживання різних видів енергії, енергозберігаючого екологічно безпечного обладнання. Для дослідження процесів енергозабезпечення, розробки ефективних технологій і обладнання енергозабезпечення і енергоспоживання необхідні висококваліфіковані фахівці.
Підприємства харчової промисловості як об’єкти енергоспоживання мають такі особливості: нерівномірність енергоспоживання, обумовлену необхідністю в короткі терміни провести переробку харчової сировини для збереження її споживчих властивостей; використання для проведення технологічного процесу різних видів енергоресурсів – електрична енергія, пара, гаряча і холодна вода; наявність великої кількості вторинної сировини; наявність власних джерел електричної енергії. Вирішення проблеми ефективного енерговикористання на підприємствах харчової промисловості може досягатися шляхом вибору найбільш ефективних джерел електричної і теплової енергії, повітря, холоду, технологій передавання і використання енергоресурсів, ефективних методів керування процесами генерації, передавання і споживання різних видів енергії з використанням інформаційних технологій і засобів автоматизації.
В НУХТ на кафедрі електропостачання і енергоменеджменту сформувалася і успішно функціонує наукова школа автоматизованого керування електропостачанням та електропостачанням промислових підприємств.
Науковці кафедри електропостачання і енергоменеджменту НУХТ тривалий час співпрацюють з співробітниками Інституту електродинаміки НАН України та Інституту відновлювальної енергетики НАН України, які займаються проблемами оптимізації процесів та режимів генерації, передавання та споживання електричної енергії та електромагнітної сумісності.
Навчання в НУХТ проводиться в рамках Болонського процесу за трирівневою системою вищої освіти (бакалавр-магістр-доктор). Для фахівців окремих ступенів визначено перелік компетентностей і нормативні вимоги.
Зокрема, для отримання освітньо-наукового ступеня доктора філософії з електроенергетики, електротехніки та електромеханіки необхідно:
- досліджувати і моделювати явища та процеси в складних динамічних електроенергетичних, електротехнічних та електромеханічних системах;
- готувати наукові публікації з відповідної тематики до фахових наукових видань;
- обговорювати результати досліджень з професіоналами державною та іноземною (англійською) мовами;
- об’єктивно оцінювати результати власних досліджень, а також результати з відповідної тематики, отримані іншими науковцями.
Нормативний термін підготовки доктора філософії в аспірантурі становить 4 роки, під час якого аспірант повинен виконати освітньо-наукову програму університету та провести власне наукове дослідження.
Вивчаючи нормативний цикл дисципліни навчального плану здобувачі отримують загальнонаукову підготовку та універсальні навички дослідника: планувати і вирішувати завдання власного професійного та особистісного розвитку та викладання професійно-орієнтованих дисциплін з електроенергетики, електротехніки та електромеханіки; використовувати сучасні методи і технології наукового спілкування українською та іноземною мовами; критично аналізувати та оцінювати сучасні наукові досягнення; ознайомлення з методиками створення нових знань шляхом оригінального дослідження тощо.
Дисципліни професійної підготовки розвивають уміння: застосовувати сучасні інформаційні технології для вирішення завдань електроенергетики, електротехніки та електромеханіки; застосовувати на практиці основні методи та засоби забезпечення ефективності, надійності та електромагнітної сумісності електроенергетичних, електротехнічних та електромеханічних систем з використанням систем керування; застосування сучасних методів керування в електроенергетичних, електротехнічних та електромеханічних системах; застосування когенерації в енергетиці, застосовувати принципи енергозбереження та екологічності в своїй професійній діяльності.
Обираючи дисципліни з вибіркового циклу, здобувач має можливість детально і ґрунтовно вивчити: методи системного аналізу процесів в електроенергетичних, електротехнічних та електромеханічних системах; високоефективні системи генерації теплової та електричної енергії; електротехнічні комплекси з накопичувачами енергії; методи моделювання систем електрозабезпечення; зосередити увагу на ключових питаннях своєї професійної діяльності –розробки технологій енергоефективної генерації, передавання і споживання електричної енергії на промислових підприємствах з використанням інформаційних технологій.
Навчання за освітньою програмою «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» здійснюється з використанням сучасної матеріально-технічної та інформаційної баз під керівництвом досвідчених вчених. Здобувачі повною мірою забезпечені навчальною і науковою літературою, в тому числі фаховими періодичними виданнями зі спеціальності.
Оцінка наявності передбачених нормативними вимогами компетентностей та завершення здобуття вищої освіти на рівні доктора філософії проводиться за результатами виконання і захисту дисертації.
Перевагою наших випускників є уміння формулювати і вирішувати актуальні науково-прикладні проблеми енергоефективного енергоспоживання в усіх галузях промисловості, у тому числі і в харчовій.
Компетентності доктора філософії зі спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка дають йому можливість обіймати посади наукових співробітників у науково-дослідних установах, викладати у вищих навчальних закладах, а також працювати на керівних посадах в організаціях і на підприємствах.
Контакти:
Е-mail: 141epemnuft@gmail.com
Сайт кафедри: https://sites.google.com/view/141epemnuft
Сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063463664035
YouTube-канал: www.youtube.com/@user-ee2ms8lm1q
TikTok-канал: https://www.tiktok.com/@epem.nuft_2023?_t=8jPpc5m6970&_r=1
Консультант– асистент, доктор філософії Зінькевич Петро Олексійович, е-mail: petrozinkevich@gmail.com