Н У Х Т

Про дослідницьку доброчесність – від голови комітету з питань етики НАЗЯВО

12 березня 2025

Про дослідницьку доброчесність – від голови комітету з питань етики НАЗЯВО

В умовах активного розвитку інформаційно-комунікативних технологій, штучного інтелекту, їхнього домінування в усіх сферах людської діяльності важливого значення набуває науковий складник, який є найвищим досягненням інтелектуального і розумового розквіту суспільства, визначає його перспективи та здобутки. І тому в національній системі освіти й державної політики у нинішній час велика увага приділяється реалізації принципів академічної доброчесності в освітянській та науковій сферах.

Саме в такому контексті розпочав першу зустріч у рамках курсу «Дослідницька доброчесність» спікер Артем Артюхов – доктор економічних наук, кандидат технічних наук, міжнародний інженер-педагог (ING. PAED. IGIP), голова комітету з питань етики Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, член робочої групи ENAI «Educational Materials on Academic Integrity».

Учасниками зустрічі стали і представниці нашого університету: професорка Галина Сімахіна та доцента Світлана Камінська (кафедра технології оздоровчих продуктів), професорка Наталія Науменко (кафедра іноземних мов професійного спрямування), старша викладачка Олена Тищенко (кафедра готельно-ресторанної справи).

Емоційно, доброзичливо, професійно, яскраво пан Артем зосередив увагу численної аудиторії на тлумаченні основних термінів: «академічна доброчесність», «дослідницька доброчесність», «менеджерська доброчесність»; проаналізував основну нормативно-правову базу та регламентуюче законодавство України, а також зарубіжних країн.

Доповідач аргументував, що академічна доброчесність і дослідницька доброчесність як її компонента є важливими конкурентними перевагами і в освітній, і в науковій діяльності, а також відображенням значущості власної репутації дослідника у наукових колах.

Було наведено характерні приклади дотримання принципів різних видів доброчесності, в тому числі професійної, як основи отримання якісних результатів на тлі етичного складника.

Розглядаючи особливості дослідницької доброчесності, пан Артем поставив перед аудиторією шість запитань: чому? сьогодні? тут? актуально? відповідально? проблемно? І сам відповів на них із глибоким переконанням, що доброчесність – це обов’язкове дотримання за будь-яких обставин фундаментальних цінностей: чесності, довіри, поваги, справедливості, відповідальності. А потім, очевидно із власного досвіду, зізнався: «Доброчесним бути модно і важко». А всі результати в науці і освіті потрібно здобувати самому.

Дуже доречно в ході лекції прозвучала біблійна цитата з Євангелія від Матвія: «...бо всякому, хто має, дається і примножується, а у того, хто не має, віднімається й те, що має». У науці зараз цей вислів називають «ефектом Матвія», і він удало обґрунтовує основні принципи доброчесності.

Перша зустріч закінчилася. Присутні розійшлися у передчутті наступних нових відкриттів, нової інформації, нових практичних рекомендацій щодо того, як «діагностувати» прояви дослідницької недоброчесності та запобігати їм; працювати з системами виявлення текстових запозичень; обирати серйозні журнали та конференції для публікації наукових робіт; застосовувати концепції дослідницької доброчесності у власній науковій діяльності тощо.

Опублікований: 12-03-2025
Читайте також:
Кіноклуб: що обереш ти – м'ясо чи шоколад?

Перегляд  фільмів англійською мовою – чудовий і веселий спосіб покращити свої англомовні навички.  Саме тому у рамках традиційного Movie club, організованого кафердрою іноземних мов професійного спрямування, здобувачі першого курсу спеціальності «Готельно-ресторанна справа» разом із доценткою Галиною Лук’янець дивились фільми. Студенти мали можлив...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Кіноклуб: що обереш ти – м'ясо чи шоколад? 20 січня 2022

Пропонується підписати звернення до виконавчої директорки ЮНІСЕФ

Шановні колеги, Пропонуємо підписати звернення вчителів України до виконавчої директорки ЮНІСЕФ з пропозицією: • відкрито засудити злочини російських окупантів проти дітей України;• повідомити світову спільноту про злочини російських окупантів проти дітей України;• подати позови до міжнародних судів про порушення з боку Росії прав дітей України. ...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Пропонується підписати звернення до виконавчої директорки ЮНІСЕФ 09 березня 2022

День пам’яті та примирення і День Перемоги над нацизмом на кафедрі гуманітарних дисциплін

8 і 9 травня ми відзначаємо День пам’яті та примирення і День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні віддаємо шану всім тим, хто в жорстокій кровопролитній битві захищав рідну українську землю від ворогів. День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні має бути нагадуванням про страшну катастрофу т...

ЧИТАТИ ДАЛІ

День пам’яті та примирення і День Перемоги над нацизмом на кафедрі гуманітарних дисциплін 12 травня 2020

Розпочалося подання заяв для вступу до магістратури

31 липня розпочалося подання заяв для вступу до магістратури на основі дипломів бакалавра, спеціаліста та магістра. Нагадуємо, з переліком і описами освітньо-професійних програм другого (магістерського) рівня вищої освіти нашого університету можна ознайомитися тут. Вступники мають можливість подати до 5 заяв на бюджет і до 15 заяв на контракт. Щоб...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Розпочалося подання заяв для вступу до магістратури 01 серпня 2023