На співбесіді спрацьовують ТРИ речі: інтуїція, професіоналізм і поведінка

Пошук роботи слід починати із питання: "для чого вона мені?". Це корисно і молоді, яка щойно закінчила ВНЗ, і тим, хто уже працював, але з якихось причин втратив роботу.

Людина думає: моя бабця ходила на роботу, мої батьки ходили на роботу і я теж мушу. Це стереотипне бачення світу і життя. У слові "мушу" закладена бомба уповільненої дії. Людина саме поняття "робота" наповнює для себе негативним змістом: це щось важке, нудне. Коли ж людина підходить до цього, як до питання самореалізації, то картина міняється. Другий крок: Визначити для себе, що конкретно тебе цікавить, чим би ти хотів займатися. Потрібно не поспішати вступати до того чи іншого навчального закладу, не попрактикувавшись. Практика може початися з будь-якого віку: 16, 18 років і ще менше. Людина має спробувати себе у цій професії. Важко, звісно, спробувати себе у 12-14 років справжнім лікарем. Але можна доглядати хворих.

У молоді сьогодні замкнуте коло: без досвіду роботи не беруть. Щоб отримати досвід, влаштуватися неможливо.

Про досвід треба думати не тоді, коли ви прийшли до роботодавця, а заздалегідь. Навчаючись на стаціонарі, необхідно пробувати влаштовуватись на роботу. Якщо не вистачає часу, можна перейти на заочне. Часто заважають власні амбіції. Не маючи досвіду роботу, багато хто починає вимагати високу зарплату. Інколи буває, що навіть не у відсутності досвіду річ. Це може бути просто не їхня справа. Як кажуть, на обличчі написано, хто ти. І коли ти приходиш до роботодавця, який перепустив через свої руки десятки і сотні людей, він бачить: ти не його спеціаліст. Він може навіть свідомо цього не розуміти. Але підсвідомо відчуває.

Є певні правила поведінки під час співбесіди, аби успішно її пройти?

Три речі спрацьовують на співбесіді: інтуїція роботодавця, наш професіоналізм, і поведінка. Існує 5 основних правил для успішного проходження співбесіди. Перше - приходити вчасно, навіть заздалегідь. Друге - бути позитивно налаштованим на роботодавця і фірму. Не критикувати свого попередника, а також місце, куди прийшов. Четверте - говорити коротко, по темі, не перебивати співрозмовника. П'яте - сповідувати принцип конфіденційності. Ти ж не хочеш аби розголошували твою власну таємницю, так і ти будь готовий зберігати таємницю тієї компанії, де будеш працювати.

Багато чого залежить від того, як ми поводимось по відношенню до роботодавця. На роботодавця не можна дивитися ні зверху, ні знизу. Тільки нарівні: ви спеціаліст і він спеціаліст.

Ваші відповіді роботодавцю мають носити позитивний характер. Не кажіть: "але", "а", "ні". Опускайте ці речі. Вам аргументують: "У вас немає досвіду роботи". Ви кажете: "Я готовий вчитись", "я дуже швидко учусь".

На яку роботу не варто погоджуватись?

На роботу, яка небезпечна у плані оформлення документів. Трапляється, що людині пропонують мало не чистий аркуш підписати. Або: "підписуйте, а після того відбудеться співбесіда", є і таке. Або ви заходите у приміщення і відчуваєте внутрішній дискомфорт.

Кожна людина має право на свободу. На роботі мають бути захищені ваші релігійні, ідеологічні, політичні, особисті права і інтереси. Якщо ви приходите в установу, де ці права порушуються, залишатися там не варто. Перед тим як працевлаштовуватися за кордоном потрібно добре ознайомитися із законами тієї країни, адже норми моралі і правила, які прийняті у них, можуть не зовсім збігатися з нашими.

Чи варто погоджуватись на роботу на пів- або чверть ставки, але із повним робочим днем?

Одразу відмовлятися - важко, погоджуватись на такі умови теж не хотілось би. Треба показати себе у справі і, можливо, погодження на такі умови на короткий термін має сенс. Але при цьому треба говорити: "Згоден на місяць-два". Якщо ви потужний професіонал своєї справи і роботодавець буде зацікавлений, щоб ви залишились, то і він перегляне свою стратегію по відношенню до вас. Прийти і категорично заявити "Ні!" і нічого не отримати - теж не вихід. Буває так, що відмовившись тут, можна отримати відмову і в інших місцях, на які сподіваєшся.

Успіхів Вам! І пам’ятайте, в житті можливо все! Варто лише захотіти і спробувати!