Вишивані узори України та Європи

19 травня 2017

​Вісімнадцяте травня. Віднедавна в Україні це неофіційне свято – День вишиванки. Саме в цей день люди виходять на вулиці, йдуть на роботу у різнобарвних вишиванках – і традиційних червоно-чорних, і однотонних, і різних відтінків одного кольору. І всякий узор має свій код, яким передано кожній людині правічні риси українського характеру; і нема цього дня похмурих облич, – усі негативні емоції тонуть поміж гаптованих квітів і дивовижних орнаментів…

А у Національному педагогічному університеті імені Михайла Драгоманова 18 травня стало подвійним святом. Уперше за підтримки Представництва Європейського союзу в Україні відбулася велика наукова конференція – «Молодь в умовах нової соціальної перспективи», участь у якій взяла професор кафедри українознавства нашого університету Наталія Науменко.

Організатором заходу виступила громадська організація «Євроклуб», яку очолює доктор соціологічних наук, професор Олена Дікова-Фаворська. Саме ця чарівна жінка (котра, до слова, ще й очолює кафедру освіти дорослих в Інституті перепідготовки та підвищення кваліфікації), відкриваючи пленарне засідання під звуки гімнів України та Євросоюзу, ознайомила присутніх – представників України, Білорусі, Німеччини, Швеції та Литви – із діяльністю «Євроклубу».

А розповісти було про що. Адже Євроклуб усебічно сприяє творчій реалізації нашої молоді у залученні до європейських ініціатив. За двадцять один рік роботи організації – започаткованої, що символічно, у Житомирі, «місті Жита й Миру», – проводилися конкурси юних дипломатів, відбувалися плідні дебати на тему стратегій української євроінтеграції, благодійні та просвітницькі акції. Доповідь супроводжувалася демонстрацією фотознімків та інфографіки, з яких слухачі змогли скласти цілісну картину роботи Євроклубу.

Цю розповідь продовжила Катерина Зарембо – заступник директора Інституту світової політики. Темою її виступу став «діалог у трансформації – Україна-ЄС», зокрема з огляду на реалії та символи сьогодення. Лише три роки тому була підписана економічна частина Угоди про асоціацію між нашою державою та Євросоюзом, і цього терміну, на думку доповідачки, достатньо, аби підбити попередні підсумки, з’ясувати всі позитиви та негативи українського шляху до євроінтеграції, а також окреслити майбутнє України в ЄС і роль молоді у цих складних процесах.

На молоді як потужному рушієві євроінтеграції акцентував наступний доповідач – Олесь Доній. Голова громадського об’єднання «Остання барикада», учасник трьох українських революцій – 1990-го, 2004-го та 2013-2014-го років дуже слушно наголосив на тому, що молодь – це не просто майбутнє, а й сьогодення України. Саме молоді, на його думку, судилося відродити традиції «Братства Тарасівців», М. Міхновського, Д. Донцова та інших вітчизняних державотворців і творчо переосмислити їх у побудові нової України. Національна ідея – от що потрібно нам на шляху до Європи, і розпочинати треба, передусім, із культурного середовища – мови, світогляду, стосунків між людьми.

Про особливості життя сучасної української молоді, специфіку освіти та працевлаштування, способи поєднання трудових і родинних обов’язків говорили інші доповідачі на пленарному засіданні – Олеся Кравченко, Ольга Балакірєва та Олена Стрельник.

Після смачного фуршету робота конференції продовжилася у дискусійних панелях «Україна і ЄС – крок уперед чи два назад?», «Інклюзивна освіта в Україні: досягнення та виклики» та на круглому столі «Соціальний вимір сталого розвитку». Характерно, що на конференції дали змогу презентувати результати своєї наукової діяльності слухачам Інституту перепідготовки та підвищення кваліфікації – представникам спеціальностей «Психологія», «Екологія», «Мова та література (англійська)», «Мова та література (німецька)». Це дуже добра традиція, варта наслідування.

Завершилося свято Європи в Педагогічному університеті концертом камерного ансамблю, який виконував найвідоміші твори європейських композиторів – від Вольфганга Амадея Моцарта до Франсіса Лея. Отже, кожний із учасників та гостей конференції мав нагоду зробити свій маленький «хрестик» у спільній творчій «вишиванці».