Електростатика

1 квітня 2017

29 березня відбулася відкрита лекція з нової дисципліни «Фізика для харчових технологій» виконуючої обов’язки завідувача кафедри фізики, доцента, кандидата технічних наук Світлани Літвинчук для студентів першого курсу освітнього ступеня «бакалавр» спеціальності «Харчові технології» Навчально-наукового інституту харчових технологій (ННІ ХТ). На лекцію завітали професорсько-викладацький склад кафедри фізики, директор ННІ ХТ Оксана Кочубей-Литвиненко, представник навчально-методичного управління Алла Оскілко. Тема лекції – «Електростатика».

Актуальність теми полягає у тому, що усі фізичні явища пов’язані з тими чи іншими взаємодіями, мірою яких є сили. Якщо не брати до уваги силу тяжіння, у повсякденному житті ми зустрічаємося, в основному, з різними проявами електромагнітних сил. Усі види сил пружності й тертя мають електромагнітну природу; життєдіяльність рослин, організмів тварин і людей базується на електромагнітних взаємодіях. Крім того, електромагнітні сили визначають стійкість атомів, поєднують атоми в молекули; світло та радіохвилі, без яких неможливо уявити сучасне життя, – теж прояви електромагнітної взаємодії. Вивчає цю взаємодію електродинаміка, розділом якої є тема лекції «Електростатика».

Лектором були наведені цікаві історичні факти розвитку електростатики. Зокрема те, що вперше  явища електризації спостерігав і досліджував відомий філософ давнини Фалес Мілетський. Світлана Літвинчук розповіла легенду, що донька Фалеса одного разу пряла вовну бурштиновим веретеном. Воно випадково впало у воду, дівчина почала витирати його краєм свого вовняного хітона і помітила, що до веретена пристало кілька шерстинок. Вона подумала, що вони прилипли до веретена, тому що воно ще вологе, і продовжувала витирати його ще краще. На її подив, шерстинок налипало ще більше. Дівчина звернулася за поясненням до свого батька.

Бенджамін Франклін, зображений на 100-доларових купюрах, був не лише відомим політичним діячем, а й американським фізиком. Він у 1778 р. увів позначення двох типів зарядів, що збереглося й до наших днів: «скляні» заряди він назвав позитивними, а «смоляні» – негативними.

На лекції були розглянуті основні поняття, закони та формули з електростатики. Особлива увага приділялася використанню електричних полів у технологічних процесах харчових виробництв. Зокрема, лектор розповіла, що за допомогою електростатичного поля здійснюється електрокопчення харчових продуктів, очищення зерна, розділення продукції на фракції тощо. Також навела приклад використання електричного поля для екстрагування, сушіння і в'ялення широкого асортименту продуктів харчування.

Лекція була змістовною, цікавою, супроводжувалась електронною презентацією та пройшла на високому взаємному розумінні між студентами та лектором. Професійний рівень прочитаної лекції підтверджений значною увагою, як з боку студентів, так і колег.